Bakan Yılmaz: 'Reis sorusu' havuzda yok, sorulduysa da zararı yok

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, MEB’in sözleşmeli öğretmen alımı mülakatında, adaylara alanları dışında “Reis hakkında ne düşünüyorsun?” sorusunun yöneltildiğine yönelik iddialar üzerine, böyle bir sorunun havuzda olmadığını söyleyerek “Oldu da birisi ‘Reis hakkında ne düşünüyorsunuz’ dedi, bunun ne zararı var?” dedi.

Bakan Yılmaz: 'Reis sorusu' havuzda yok, sorulduysa da zararı yok

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı mülakatında, adaylara alanları dışında sorusu yöneltildiğine yönelik iddialarla ilgili konuştu.

Yılmaz’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Böyle sorular yok”

“Mülakatın mutlaka olması lazım. Bu bizim getirdiğimiz bir şey değil Öncesinde de yapılan bir uygulama.

“Biz mülakata giren öğretmenleri daha öncesinde eğitime aldık, eğitim verdik. Soru havuzunda 2 ayrı tür var. Bizim soru havuzumuzda böyle sorular yok.

“Oldu birisi ‘Reis hakkında ne düşünüyorsunuz’ dedi, bunun ne zararı var? Kesinlikle mülakata halel gelmez. Bu söylenenler adaletten ayrılındığı imajı verilmek için yapılıyor.

“Ne zararı var”

“Mülakattaki kişinin düşündüğünü söylemesinin sakıncası yok. Diyelim ki bir tanesi sordu: Reis hakkında ne düşünüyorsun? diye. Bu mülakatı haksız yere mi düşürür.

“Kişi onun hakkında ne düşündüğünü söyler, sever sevmez, beğenir beğenmez. Turgut Reis der, Piri Reis der veya başka bir reis der, onun hakkında da fikrini söylesin bunun ne zararı var.

“Mülakatlarla ilgili tartışmaları yaratanlar mülakatlara gölge düşürmek için yapıyorlar. Testi çözdü, yüzde 100’ünü çözdü. E peki anladığını anlatamıyorsa, beden dilini kullanamıyorsa.

“Öğrenci bir konuyu kendisinden daha iyi biliyorsa ona karşı tutumu nedir? E bunları ölçmeden nasıl bu ülkenin teslim edeceğiz.”

Sorular

Mülakatta sorulduğu iddia edilen sorulardan bazıları şöyle:

* Ahlaklı olmak insana neler kazandırır?

* Cemil Meriç kimdir?

* Okulda bir sunum hazırlasan, Mehmet Akif Ersoy hakkında neler anlatırsın?

* G20 zirvesi nerede toplandı?

* Cumhurbaşkanımız konuşmasında nelere değindi?

* Hangi gazete ve köşe yazarlarını takip ediyorsun?

* Reis denilince aklına kim geliyor? Reis hakkında ne düşünüyorsun?

* Ömer Halisdemir kimdir?

* 15 Temmuz sürecini değerlendirin?

* Hangi dershaneye gittiniz?

* Gezi Parkı olaylarını değerlendirin?

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER