Meclis'te KHK Komisyonu kurulacak

Meclis'te, Kanun Hükmünde Kararnamelerle ilgili itirazları değerlendirmek üzere komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Meclis'te KHK Komisyonu kurulacak

Meclis’te, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ilgili itirazları değerlendirmek üzere komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Kurulacak komisyonda, her partiden birer temsilcinin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin de yer alacağı belirtildi.

“‘Biz KHK’larda Meclis’te mutabakat arıyoruz’ diyemezsiniz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, gazetecilerin konuyla ilgili soruları üzerine, KHK Komisyonu ile ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı’nın kendilerini telefonla aradığını belirterek, şunları söyledi:

“Hükümetin ve tüm siyasi partilerin birer kişi ile temsil edildiği bir komisyon kurulmasını öneriyorlar. Yetkili kurullarımıza bu öneriyi götüreceğiz. Ama bunu her ortamda hatırlattığımız gibi; birer kişiden oluşan bir komisyon kurmak yerine, bu Meclis’te 20’nin üzerinde üye ile çalışan çok sayıda ihtisas komisyonu var.

“Mevcut komisyonları çalıştırmayıp göstermelik komisyon kurarak dünyaya, ‘Biz KHK’larda Meclis’te mutabakat arıyoruz’ diyemezsiniz. Bundan sonraki KHK’ler çıkmadan istişare içinse elbette görüş sorsunlar.

“Ama bundan önceki KHK’lerin görüşüleceği yer Meclis Genel Kurulu’dur, bekleyenlerin görüşüleceği yer Meclis’in resmi komisyonlarıdır, bu konuda yetki aşımına karar verecek yer de Anayasa Mahkemesi’dir.”

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER