'Bakanlar Meclis’e gelecek mi?' tartışması

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bakanların Meclis’e gelip gelmeyeceği tartışma konusu oldu. AK Parti, bakanların komisyona 'görüş bildirmek için' davet edilebileceği görüşünde. Yürütmenin yasamaya etki edemeyeceğini savunan CHP’ye göre ise 'görüş bildirmek için dahi gelemez'.

'Bakanlar Meclis’e gelecek mi?' tartışması
Yeni yasama dönemi 1 Ekim’de başlayacak Meclis’in ilk işlerinden biri yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum için Meclis İçtüzüğünün değiştirilmesi olacak.


İçtüzük değişikliği için AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş başkanlığında bir komisyon çalışmalara başladı. Yapılacak değişiklikle bakanların Meclis çalışmalarında nasıl yer alacağı da netleştirilecek.

AK PARTİ: BAKANLAR KOMİSYONLARA DAVET EDİLEBİLİR

TBMM Adalet Komisyonu’nda, OHAL sonrası düzenlemeleri içeren 25 maddelik kanun teklifinin görüşmeleri sırasında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün bulunması tartışma yaratmıştı. Komisyon Başkanı, bakanın baro gibi görüş bildirmek için Komisyon’da yer aldığını açıklamıştı. Ancak içtüzük değişmeden yapılan bu çalışma fiili bir durum olarak nitelendirildi. AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre konu içtüzük değişikliğiyle netleştirilecek. Partinin genel görüşü, bakanların komisyonlara, komisyon başkanının daveti üzerine katılıp görüş bildirmesi şeklinde olacak.

CHP: KOMİSYONA GELEN GENEL KURUL’A DA GELİR

CHP ise AK Parti’nin bu yaklaşımına karşı çıkıyor. CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, bakanların komisyona gelmesinin çok yanlış olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Getirilen sistemde yürütme yasamaya etki edemez. Başkan ve kabinesi yasama faaliyeti için Meclis’e gelemez. Görüş bildirmek için de bu olmaz. O zaman görüş bildirmeye Meclis Genel Kurulu’na da gelir. Teorik olarak başkanlık sisteminde yürütme yasamaya etki edemiyorsa, bakan da komisyona gelerek orada etki edemez. Bakan istiyorsa kendisi milletvekillerini davet edip konuşabilir ama bizzat komisyonda bu yasa böyle olsun diyemez.”

YASAMA UZMANLARI VEKİLLERE DE HİZMET ETMELİ

CHP’ye göre yasa yapma süreçlerinde bakan Komisyon’a gelemez, ancak komisyon, bakanlıktan uzman çağırabilir.Yeni hükümet sisteminde yasa yapma süreci milletvekillerinin teklifiyle gerçekleşeceğinden CHP Meclis’in yasama uzmanı sayısının da arttırılması gerektiği görüşünde. Daha çok komisyonlarda görev yapan yasama uzmanlarının hem komisyonlardaki sayısının arttırılması isteniyor hem de bundan sonra yasa teklifi hazırlama süreçlerinde milletvekillerine de destek vermesi gerektiği belirtiliyor.

HDP: FİİLİ DURUM, HUKUKU ARKADAN DOLAŞMAKTIR

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, bakanların komisyonlarda yer alıp almayacağıyla ilgili görüş oluşturmadıklarını ancak mevcut durumun sorunlu olduğunu söyledi. Bilgen şu değerlendirmede bulundu; “İçtüzüğün yeniden ele alınıp netleştirilmesi kanaatindeyiz. Sadece bu konuyla ilgili de değil. Bakanların komisyona gelmeleri gerekir mi gerekmez mi tartışmasını tüketmenin yolu fiili durum oluşturmak değildir. Şu anda fiili durum var. Net olmayan bir konuda fiili bir uygulama götürülemez. Dolayısıyla içtüzükte mevzuat olarak çalışmanın zorunluluğunu gösteriyor. Yoksa bu fiili durumu uzun süre devam ettirmeye kalkmak hukuku arkadan dolaşmaya götürür.” / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER