Baskın Oran'dan İçişleri Bakanı Soylu'ya dava

Hakkında attığı tweet nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya 10 bin TL tazminat davası açan Prof. Baskın Oran'ın avukatı dava dilekçesinde, "müvekkilim ciddi tehdit altında" dedi.

Baskın Oran'dan İçişleri Bakanı Soylu'ya dava
Prof. Dr. Baskın Oran kendisi hakkında, “Kendisini bilim adamı olarak pazarlamış”, “alçak”, “uşak” ifadelerinin yer aldığı Twitter paylaşımı nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında 10 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, “Süleyman Soylu, bütün güvenlik teşkilatının amiridir. Söylediği her söz güvenlik teşkilatı açısından bir emir olarak telakki edilmektedir. Dolayısıyla müvekkilimiz ciddi bir tehdit altındadır” ifadesi de yer aldı.


Soylu, Oran’ın T24, Agos ve Artıgerçek’te yayımlanan yazısı için suç duyurusunda bulunurken bu ifadeleri kullanmış, Oran da “kamuoyu önünde edilen hakaretlerden dolayı” Soylu hakkında dava açacağını ifade etmişti. Oran’ın avukatı aracılığıyla mahkemeye verdiği dava dilekçesinde “Soylu’nun hukuka aykırı beyanları nedeniyle Oran’ın ifade özgürlüğü ve bununla bağlantılı olarak kişisel özerklik hakkının ihlal edildiği” belirtildi. Dava dilekçesinde, mahkeme kararının ulusal düzeyde yayın yapan yayın organlarında yayınlanması da istendi.

‘MÜVEKKİLİMİZ CİDDİ TEHDİT ALTINDA’
Oran’ın mahkemeye yaptığı ikinci başvurudaysa Soylu’nun Türkiye Cumhuriyeti 65. Hükümetinin İçişleri Bakanı olduğu, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi olduğu ve Twitter hesabının 1,23 milyon kişi tarafından takip edildiği belirtildi ve şöyle denildi: “Süleyman Soylu, bütün güvenlik teşkilatının amiridir. Söylediği her söz güvenlik teşkilatı açısından bir emir olarak telakki edilmektedir. Dolayısıyla müvekkilimiz ciddi bir tehdit altındadır.”

SOYLU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Baskın Oran’ın yazısı için Twitter’daki kişisel hesabında bu paylaşımı yapmıştı.


Soylu hakkında, ‘Hakaret’, ‘Tehdit’ ‘İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’, ‘Suç işlemeye tahrik”ve ‘Görevi kötüye kullanma’ suçlarından kamu davası açılması istendi. / Duvar

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER