Beştepe'de Suriye zirvesi sona erdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve John Bolton görüşmesi sona erdi. İbrahim ve ABD heyetinin görüşmesi 2 saat sürdü.

Beştepe'de Suriye zirvesi sona erdi
ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın beraberindeki heyet ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşmesi sona erdi. İlerleyen saatlerde İbrahim Kalın’ın konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, IŞİD’le Mücadele Koordinatörü James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’dan oluşan heyetle birlikte akşam saatlerinde Türkiye’ye gelmişti.

Türkiyeli  yetkililerle yapılacak görüşmelerde ABD’nin Suriye’den askerlerini çekmesi konusu ele alındı.

Trump, geçen ay ABD’nin Suriye’nin kuzeyinden askerlerini çekeceğini açıklamıştı, ancak John Bolton’ın da dahil olduğu bir dizi üst düzey yetkili IŞİD Suriye’de tamamen yenilene kadar askerlerin çekilmemesi gerektiğini ifade etmişti. Bolton, Türkiye’den Suriye’deki Kürtlerin korunacağına yönelik güvence de istiyor.

Son olarak, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’a YPG’nin korunacağı konusunda güvence verdiğini söylemişti.


Beştepe önünde TGB’lilere gözaltı!

Türkiye’yi ziyaret ABD heyeti, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu Beştepe’de Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri tarafından protesto edildi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford’tan oluşan heyeti protesto eden TGB’liler, “Bolton- Jeffrey- Dunford PKK’yı kurtaramaz” yazılı pankart açtılar. Polis TGB’lilere müdahale etti ve 7 TGB üyesi gözaltına alındı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER