CHP 7 soruya yanıt arayacak

Meclis Darbe Komisyonu'nun CHP'li üyeleri açıklanan taslak raporu, "Aklama, saklama, siyasi ayağı gizleme raporu" olarak nitelendirdi. Üyeler yanıtlanmayan 7 soru sordu?

CHP 7 soruya yanıt arayacak
Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun CHP’li 4 üyesi Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Üyeler adına CHP’nin rapora dönük itirazlarını CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu okudu. Erdoğdu, 643 sayfalık taslak raporu, “kontrollü darbe girişiminin siyasi ayağını saklama ve günahsız kişi ve kurumlara iftira raporu” olarak nitelendirdi. Erdoğdu şunları söyledi:


“Raporla vefat etmiş ve kendisini savunma ihtimali bulunmayan Süleyman Demirel, Turgut Özal, Kasım Gülek, Vehbi Koç ve Bülent Ecevit gibi isimlerin hatırası kirletilmeye çalışılmıştır. Taslak rapordaki AK Parti’nin siyasi sorumluluğunu ima edebilecek bilgi kırıntıları dahi son raporda yer almamıştır. Darbe girişimi doğal bir afet gibi sunulmaya çalışılmış siyasi ve idari sorumluluk gizlenmiştir. ‘Yarım asırlık örgüt’ vurgusuyla sorumluluk AKP öncesi hükümetlere bırakılmaya, 2002 sonrası bilinçli olarak devletin teslim edilmesi gizlenmeye çalışılmıştır. Gülen’in yabancı gizli servislerle bağlantısı güçlü biçimde vurgulanmış ama bu bağlantı önceden bilinmiyormuş gibi hava yaratılmıştır.”

Raporda Özal, Demirel ve Ecevit’e dair suçlamalara geniş yer verilirken AK Parti döneminin 2 cümleyle geçiştirilmesine tepki gösteren Erdoğdu, Komisyon’a gelip bilgi veren eski Genelkurmay Başkanlarının verdiği bilgilere de yer verilmemesini eleştirdi.

Kumpas davalarının sadece ‘Cemaat operasyonu’ olarak gösterilmesine karşı çıkan Erdoğdu, “bu operasyonların siyasi ayağı olarak faaliyet gösteren AKP’nin faaliyetleriyle ilgili hiçbir bilgiye raporda yer verilmediğini” söyledi.

CHP’DEN 7 SORU

Raporda 15 Temmuz gecesiyle ilgili hiçbir önemli bilgiye yer verilmediğini söyleyen CHP’li milletvekilleri taslak raporda cevaplanamayan soruları şöyle sıraladı:

– Türkiye Cumhuriyeti devleti Fethullah Gülen cemaatine nasıl teslim edildi?
– Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı darbe ile ilgili bilgileri Cumhurbaşkanı ve Başbakandan sakladı mı? Eğer bu bilgi saklandıysa Hulusi Akar ve Hakan Fidan neden hâlâ görevde tutuluyor?
– Darbe gecesi düğün gecesine nasıl dönüştü? Derdest edilen Kuvvet Komutanlarından Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı bilgi sakladı mı?
– Darbe önceden biliniyor muydu? Darbe gecesi can veren ve yaralanan insanlarımız kontrollü bir darbeye mi kurban edildi?
– 15 Temmuz öğle saatlerinde MİT’e yapılan ihbarla darbe biliniyor olmasına rağmen gerekli önlemler neden alınmadı?
– Adil Öksüz kimdi? Neden nasıl serbest bırakıldı?
– Darbenin siyasi ayağı kimlerden oluşuyor? Darbe başarılı olsaydı Cumhurbaşkanı kim olacaktı?

CHP SÜRE İSTEDİ

Komisyon raporunun 5 ayda, 31 uzmanla hazırlandığına dikkat çeken CHP İstanbul milletvekilleri şerh için 5 gün süre verilmesini de eleştirdi. Sürenin uzatılması için Komisyona başvuru yapılacak. Aynı şekilde MHP ve HDP’li üyelerin de ‘süre uzatımı’ talebinde bulunması bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, Komisyon Başkanı Reşat Petek’in ‘Gülen’in CHP’ye yardım ettiği’ iddiası hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Mevcut raporu, “aklama, saklama, siyasi ayağı gizleme raporu” olarak nitelendiren Erdoğdu, gerçek komisyon raporunun CHP’nin hazırlayacağı rapor olacağını söyledi. Eğer süre uzatımı talebi kabul görmezse CHP’nin raporu Cuma günü açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.