CHP heyeti Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde

CHP'li milletvekilleri HDP’nin Yoğurtçu Parkı’nda devam eden ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret etti. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat yaptığı açıklamada, "Barış demokrasi ve dayanışma için bir çözüm sürecine girmemiz gerektiği kanısındayız" dedi.

CHP heyeti Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde

HDP'nin Diyarbakır’da başlattığı, ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ Yoğurtçu Parkı’nda devam ediyor.

Nöbetin ikinci gününde CHP heyeti para gelerek HDP’li vekilleri ziyaret etti.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve İstanbul Başkanı Cemal Canpolat’ın yer aldığı heyet getirdiği bir demet çiçeği HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’na verdikten sonra açıklama yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yaptığı konuşmada dayanışmanın önemine vurgu yaparak, “Hep şunu ifade ediyorum zor bir süreçten geçiyoruz. Türkiye tarihinin en zor sürecinden geçiyor. Bugün dayanışmayı burada göstermek için buradayız. Bu zemin bizi birleştirebilir. Bugün buraya gelince gördük ki yurttaşlarımıza bu eziyet kabul edilemez” dedi.

cicek

‘BİR ÇÖZÜM SÜRECİNE GİRMELİYİZ’

İl Başkanı Cemal Canpolat ise, ”Ülkenin adalete ve özgürlüğe ne kadar ihtiyaç duyduğunu buraya gelirken bir kez daha gördük. Adalet talebi bütün yurttaşlarımızın ortak talebi haline gelmiştir. Bu zemin bizim ortak paydamızdır. Bizler bu dayanışmayı büyütmek için çaba içerisinde olacağız. Ülkemizin geçtiği süreçte bu sorunun kan ve gözyaşı ile çözülemeyeceğini, barış demokrasi ve dayanışma için bir çözüm sürecine girmemiz gerektiği kanısındayız. Bugün biz arkadaşlarımızın yürüttüğü adalet ve vicdan nöbetinde dayanışmak için buradayız. Bu eylemi destekliyoruz” dedi.

CHP’lilerin ardından HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da ziyaret ve çiçekler için teşekkür etti. “Bundan sonrası hepimiz için önemli” diyen Kerestecioğlu şunları söyledi, “Bu dayanışma ve bundan sonrası önemlidir. Bu nedenle hiçbir zaman artık muhalif olan insanların demokrasi isteyen, barış isteyen insanların birbirlerinin elini bırakmaması gerekir. Güzel bir Türkiye’de yaşamak için birlikte olmamız gerekiyor. Bundan sonrası hepimiz için önemli.”

sirri

‘EZİYETE DEVAM EDİYORLAR’

CHP’nin ziyareti öncesinde açıklama yapan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ise, “Türkiye adaletin bütünüyle çöktüğü bir dönemi yaşıyor.  Adaletin nerede, nasıl çöktüğünü uzun uzun anlatmayacağız ama bazı konular bu çöküş hakkında bize bilgi veriyor. Burada bir yıl önce üniversite öğrencisi Şule İdil Dere, İBB’nin kamyonu altında kalarak can verdi. 1 yıl geçti. Ne yapıldı?” diye sordu. Açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmasını da eleştiren Sancar, “Nuriye ve Semih kardeşlerimizin büyük bir inançla devam ettirdikleri bir direnişleri var. Öyle bir adaletsizlik çarkı başladı ki Nuriye ve Semih’i hapse tıktılar. Hapiste de eziyet etmeye devam ettiler” dedi.

Sancar şöyle devam etti, “Bu yönetim sadece haksızlık yapmakla kalmıyor aynı zamanda kötülük de yapıyor. Nuriye ve Semih’e, hastaneye götürme adına eziyet ettiler. Van’ın Edremit Belediyesi’ne atanan kayyum Ermeni mezarlarının üzerine tuvalet yaptı. Ölülerin kemikleri ortaya saçıldı. Ermeni soykırımı demeyi yasaklıyorlar ama tatmin olmuyorlar. Şu park binlerce polisle çevrili. Galiba parkın tek kuru ağacının olduğu yeri bize verdiler. Yasak var, üstüne kötülük ekliyorlar. Cumhurbaşkanı çıkıp hakim gibi hüküm veriyor. İspata davet ediyoruz, susuyor. Hangi hakla sen Demirtaş’a terörist diyorsun!” şeklinde konuştu.

NÖBETE ’60 KİŞİ’ SINIRI

Öte yandan bugün nöbet alanında ilginç bir uygulama yaşanıyor. Polis içeride 60’tan fazla kişinin bulunmasına izin vermiyor. HDP yöneticileri bu sayıya gazetecilerin dahil edilmemesi gerektiğini söylüyor ancak alandakileri sayan polis eğer 60 kişi varsa girişi kapatıyor. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER