CHP İstanbul'da 'blok çarşaf liste'

CHP İstanbul İl Kongresi'ne blok listeyle gidildi. Ancak bu tamamen Canan Kaftancıoğlu’nun belirlediği bir liste değil. Aslında genel merkez, Canpolat’ın ekibi ve Kaftancıoğlu ekiplerinin ortak oluşturduğu bir liste.

CHP İstanbul'da 'blok çarşaf liste'
CHP’nin İstanbul İl Kongresi Haliç Kongre Merkezi’nin otoparkına kurulan dev çadırda yapıldı. Kongre başlarken merak edilen en önemli soru, Canan Kaftancıoğlu’nun karşısına ikinci bir aday çıkıp çıkmayacağı idi. Kaftancıoğlun’dan önceki il başkanı Cemal Canpolat’ın tekrar aday olmak istediği biliniyordu. Fakat Canan Kaftancıoğlu’na iktidar cephesinden yapılan saldırılar ve açılan davalardan dolayı CHP yönetimi, blok bir listeden yana tavır aldı.


Kaftancıoğlu ayrıca İstanbul’daki iki seçimin en önemli galibi olarak görülüyor. Ayrıca her adayın kendi listesini çıkarması durumunda Kaftancıoğlu’nun listesinin kazanacağı tahmin ediliyordu. Bu durumda bütün CHP kongresinde de Kaftancıoğlu’nun çok belirleyici bir konuma gelmesi çok istenen bir durum değil.

LİSTE ORTAK OLUŞTURULDU

Kongreye blok listeyle gidildi. Ancak bu tamamen Canan Kaftancıoğlu’nun belirlediği bir liste değil. Aslında genel merkez, Canpolat’ın ekibi ve Kaftancıoğlu ekiplerinin ortak oluşturduğu bir liste. Listede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da etkisi de görüldü. Bu yanıyla kendi içinde çarşaf bir liste sayılabilir.

Fakat listenin bu şekilde belirlenmesine karşı salondan yine de bazı itirazlar oldu. Prof. Dr. Tolga Yarman bir konuşma yaparak, blok listenin demokrasiye aykırı olduğunu söyledi. Yapılan oylama sonucunda seçime blok liste ile girilmesi kabul edildi.

Neden Kongre Merkezi’nin tercih edilmediği sorusunu sorduğumuzda ise çadırın beş bin kişiyi aldığı, fakat kongre merkezinin kapasitesinin iki bin kişilik olduğu söylendi. Bir önceki İstanbul İl Kongresi Bostancı Gösteri Merkezinde yapılmıştı. Basına ayrılan bölüm ile delegelerin ve protokolün olduğu bölüm arasında geçiş yapılabiliyordu. Fakat bu çadırda basına çadırı ikiye bölen ince uzun bir bölüm ayrılmıştı. Etrafı bariyerler ile çevrili bu bölümün ön kısmında delegeler ve parti yöneticileri bulunuyordu. Arkamızda ise CHP üyeleri ve izleyiciler vardı.

Salonda duvarlara asılan pankartlarda temel slogan olarak “tek yön iktidar” yazısı yer alıyordu. Bu sloganın dışında Canan Kaftancıoğlu’nun çadırın iki yanındaki duvarlarında asılan bir pankartı vardı. “Yeni bir siyaseti hep birlikte inşa edeceğiz. Hayallerimizin Dahası var” yazan bu pankartların dışında salon oldukça sade düzenlenmişti.

FİLİSTİN’E TARİHSEL ATIF

Kongrenin başlangıcında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra da İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşma yaptı. Salonda Kılıçdaroğlu konuşurken dahi heyecanın düşük olduğunu söylemek gerekiyor. Kılıçdaroğlu kongreden sonra Saadet Partisi’nin düzenleyeceği Kudüs mitingine gideceğini söyleyerek 70’lerde İsrail’e karşı savaşan devrimci gençleri hatırlattı. “Orada devrimci gençlerimizin mezarları var” diyerek Filistin meselesinde solun tarihsel geçmişine atıf yaptı.

KAYYIMLARA DİKKAT ÇEKİLMEDİ

Salondaki hareketsizlik İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşurken biraz değişti. İmamoğlu salondaki bu durumu görüp “Haydi ayağa kalkın. Gençliğimiz var, hâlâ genciz” diyerek salonu hareketlendirdi.

Fakat konuşmalarda kayyımlara dikkat çekilmediğini, Kürt meselesine ilişkin bir vurgunun yapılmadığını not olarak düşmek gerekiyor. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER