CHP'li belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'yi görevden uzaklaştırdı. Bakanlığın açıklamasında karara gerekçe olarak, İlgezdi hakkında devam eden soruşturmalar gösterildi.

CHP'li belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı
İstanbul’da CHP’li Ataşehir İlçe Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Bakanlığın açıklamasında, imar ve ihalelerle ilgili soruşturmalar olduğu, bu nedenlerle görevden uzaklaştırıldığı açıklandı.


KARAR, 6 ARALIK’TA ALINMIŞ

İçişleri Bakanlığı, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin, 6 Aralık günü görevden uzaklaştırılmasına karar verildiğini açıkladı. Kararın, mülkiye müfettişlerinin raporları ile devam etmekte olan soruşturma ve kovuşturmalar nedeniyle verildiği belirtildi.

Açıklamada, İlgezdi’yle ilgili şu iddialara yer verildi:

“- Battal İlgezdi’nin, Ataşehir Belediye Başkanı seçilmeden önce yaptığı işleri Belediye Başkanı seçildikten sonra sonlandırdığı izlenimi verdiği halde, bu işlerine yakın akrabaları ile siyaset ve iş ilişkisinde içinde bulunduğu kişi ve şirketler aracılığıyla, kendi varlığını gizleyerek devam etmesi,

– Bu şahıs ve şirketler üzerinden yürütülen faaliyetlerin tamamına yakınının Battal İlgezdi ile ilişkili ve muvazaalı unsurlar içermesi ve gerektiğinde yeni şirket kurdurularak ya da yakın akrabalarının mevcut şirketlerde yönetim kurulu başkanı olarak görev alması sağlanarak yürütülmesi,

– Bu kişiler ve/veya şirketler aracılığıyla gerçekleştirilen inşaat işlerinin Ataşehir Belediyesinin yetki alanı içinde yürütülmesi, yapılan inşaat işlerinde imar mevzuatına ciddi aykırılıklar olmasına karşın Ataşehir Belediyesi görevlileri tarafından zamanında ve eksiksiz olarak gerekli yasal işlemlerin yapılmaması ve/veya yaptırılmaması, hatta gerçeğe aykırı belge düzenlenerek diğer yetkili mercilerin yanıltılması,

– Yakın akrabalarınca ekonomik durumlarına uygun olmayan şekilde ciddi miktarda gayrimenkul edinilmesi,  Ataşehir Belediyesinin bazı taşınmazlardaki hissesinin satışında ve/veya ihalesinde mevzuata aykırı, Belediye Başkanının işbirliği içinde olduğu kişiler/firmalar lehine usulsüz işlemler yapılarak Belediyenin zararına sebebiyet verilmesi,

– Söz konusu hususlarla ilgili Bakanlığımıza intikal eden çeşitli yolsuzluk ve usulsüzlük iddia ve şikayetlerinin intikal etmiş olması; bunlardan bir kısmı ile ilgili bakanlığımızca işlem başlatılarak soruşturma izni verilmiş olması; ayrıca yetkili adli mercilere intikal etmiş adli mercilerin gereğini takdir etmekte olduğu iddia ve şikayetlerin bulunması ve İstanbul Anadolu Başsavcılığınca Battal İlgezdi hakkında İhaleye fesat karıştırma ve haksız mal edinme iddiaları ile ilgili açılmış derdest davanın bulunması.”

Ayrıca, Buz Rezidans’a ruhsata aykırı olduğu halde yapı kullanma izni verildiği; Oda Kule 1 ve Oda Kule 2’de imara aykırı işlemler yapıldığı; Erguvan Parkı’nda imara aykırı yapılaşmaya gidildiği ve yapıların ihalelerine fesat karıştırıldığı iddia edildi.

BAKANLIK: ANAYASANIN VERDİĞİ YETKİ DOĞRULTUSUNDA UZAKLAŞTIRILDI

Açıklamada, görevden uzaklaştırma kararının Anayasa’nın 127’nci maddesine dayanılarak verildiği belirtildi. Anayasa’nın 127’nci maddesi, soruşturma ve kovuşturmalar bitene kadar, İçişleri Bakanlığı’na, görevden uzaklaştırma yetkisi veriyor. Maddenin ilgili bölümü şöyle:

“Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri, konusundaki denetim yargı yolu ile olur. Ancak, görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçiçi bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir.” (DHA)

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2017, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER