Cumartesi Anneleri: Galatasaray'ı istiyoruz

Cumartesi Anneleri, 714'üncü haftada buluştu. Anneler, Tahir Elçi ve Şevket Epözdemir için adalet istedi.

Cumartesi Anneleri: Galatasaray'ı istiyoruz
İçişleri Bakanlığı ve Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından Galatasaray meydanında oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri 714’ncü haftada İstanbul İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’nde bir araya geldi. Bu haftaki açıklamaya CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da katıldı.

Cumartesi Anneleri polis kalkanları altında açıklama yaptı. 714’ncü hafta açıklamasını Cumartesi Anneleri, 1994’te katledilen avukat Şevket Epözdemir ve Diyarbakır Baro başkanıyken katledilen avukat Tahir Elçi’yi anarak adalet istedi.

Gözaltında kayıp yakını Maside Ocak, 714’ncü hafta basın açıklamasını okudu. Ocak, “15 haftadır Galatasaray’da basın açıklaması yapma hakkımız hukuksuz bir şekilde engelleniyor. Hiçbir devlet yasama ve yürütme organlarının hukuk denetimine almandan gerçek bir hukuk devleti olduğunu iddia edemez. Yurttaşlar olarak hak ve özgürlüklerimizden mahrum bırakılıyoruz. Avukatlarımız da ağır ihlallerle karşı karşıya kalıyor” dedi.

‘TEHDİT EDİLDİLER…’

“Onlar hukuk askıya aldığı dönemde hukukun peşine düştüler. Bu nedenle baskıya maruz kaldılar. İnsan hakları savunuculuğundan vazgeçmeleri için tehdit edildiler. Faaliyetlerini sürdürmeye devam ederken de katledildiler” diyen Ocak, bu haftaki açıklamayı katledilen tüm avukatlara adadıklarını söyledi. Ocak, Tahir Elçi ve Şevket Epözdemir ile ilgili şöyle konuştu: “25 kasım 1994 tarihinde bürosundan evinden giderken avukat Şevket Epözdemir kaçırıldı. Ailesi tüm yasal girişimlerde bulundu. Ancak suçun ortaya çıkartılması cinayetten 17 yıl sonra yapıldı. Etkin bir soruşturma yürütülmedi. Şevket Epözdemir’in katledilmesi çeyrek asırdır cezasız bırakıldı.”

CİNAYETİN ÜZERİNDEN 3 YIL GEÇTİ

Tahir Elçi cinayetinde etkin bir soruşturma yürütülmemesine tepki gösteren Ocak, “Tahir Elçi tehdit edildi ağır baskı gördü. Diyarbakır Baro başkanıyken hedef gösterildi. Tarihi yapıların korunması için yaptığı açıklamada başından tek kurşunla öldürüldü. Olay yeri incelemesi 111 gün sonra yapıldı. Cinayetin üzerinden 3 yıl geçti ama bir sanık bile dosyada bulunmuyor. Yargılama faaliyeti sadece mahkemelerin, savcıların, hakimlerin olmasından, fezlekelerin, iddianamelerin yazılmasından ibaret değil” dedi.

Ocak son olarak, “Talebimiz açık ve nettir. Avukatlarımız için adalet istiyoruz. Galatasaray meydanını istiyoruz” diye konuştu.

‘KORKMADAN DİRENEN BEYAZ GÜVERCİN’

Avukat Şevket Epözdemir’in yeğeni Ferhat Epözdemir de amcası için şunları söyledi: “Ailelere Galatasaray meydanını çok gören iktidarı kınıyorum. Avukat Şevket Epözdemir, 1964 yılından 1983 yılına kadar Edebiyat öğretmeni olarak görevini sürdürdü. Avukat olduktan sonra İHD Batman temsilciliği gibi çeşitli görevlerde bulundu. Toplu mezarların ortaya çıktığı, toplu işkencelerin yapıldığı döneme korkmadan direnen beyaz güvercin olan Şevket Epözdemir, kontragerilla ve çeteleri tarafından kaçırılıp katledildi. Vücudunda çok sayıda işkence izi görüldü. Her yönüyle ilkeli bir taraf izleyerek mesleğini koruyan avukat Şevket Epözdemir sevgiyle, hoşgörüyle ve iletişimle her şeyi düzeltileceğine inanırdı. Şevket Epözdemir, hep ‘Eğer halkına hizmet etmek istiyorsan, hangi konumda olursan ol yeter ki mum gibi kendini yak ve etrafını aydınlatmaya çalış’ derdi. Faili belli katledilen herkesin yolu şad olsun. Bir an önce faillerin bulunmasını temenni ediyoruz.” (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 23:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER