Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Alman makamlarının kararı kabul edilemez

Almanya Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Köln’de yapılacak mitinge telekonferansla bağlanıp konuşmasına izin vermedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Karar kabul edilemez” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Alman makamlarının kararı kabul edilemez

Almanya’da düzenlenecek “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi”ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle bağlanması mahkeme kararıyla engellendi.

Köln polisinin güvenlik gerekçesiyle buna izin vermemesi üzerine, mitingi düzenleyen platform önce yerel mahkemeye başvurdu. Buradan ret cevabı gelince de üst mahkemeye başvuru yapıldı. Ancak üst mahkemenin kararı da polis lehine oldu. Ve karar gün içinde Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Almanya Anayasa Mahkemesi de Köln polisini haklı buldu, daha önce verilen mahkeme kararlarını onadı. Ve böylece Erdoğan’ın mitinge telekonferansla katılmasına izin çıkmadı.

Ankara’nın bu karara tepkisi ise sert oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman Anayasa Mahkemesi’nin engel kararının gerçek sebebini merak ettiklerini belirterek, “Alman makamlarının tatmin edici bir izahta bulunacağını umut ediyoruz” açıklamasını yaptı.

“Kararın kabul edilemez” olduğunu söyleyen Kalın’ın açıklaması şöyle:

“Mitingin hazırlık süreci boyunca güvenlik gerekçesiyle çıkartılan zorluklar, Alman Anayasa Mahkemesinin engelleme kararını onamasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. 15 Temmuz darbe girişimine karşı demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğünü savunan bir mitingin takdir ve teşvik edilmesi gerekirken fiilen ve hukuken engellenmeye çalışılması, demokrasi, ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü ilkelerine aykırıdır.

“FETÖ’nün darbe girişimini büyük bir kahramanlık hikayesi yazarak boşa çıkartan milletimizin Cumhurbaşkanı olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının Alman yerel makamları ve Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesinin gerçek sebebini merak ediyor, Alman makamlarının tatmin edici bir izahta bulunacağını umut ediyoruz.

“Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce Almanya’da ve videokonferans yoluyla bu tür etkinliklere katılmışken, şimdi darbe karşıtı bir demokrasi mitingine katılımının bu şekilde sudan gerekçelerle engellenmek istenmesi de oldukça manidardır.

“Güvenlik tedbirleri, demokrasi mitingini düzenleyenlere değil, terör örgütü yanlılarına ve demokrasi karşıtı provokatörlere karşı alınmalıdır. Miting izninden alandaki kiralamalara kadar bütün engelleme çabalarına rağmen bu demokrasi mitingini gerçekleştiren kardeşlerimize selam ediyor, darbeye karşı demokrasinin yanında takındıkları net ve vakur tavır nedeniyle kendilerini tebrik ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER