Davutoğlu: 'Kılıçdaroğlu'nun HDP ile görüşmesi doğaldır'

MİT Başkanı Hakan Fidan'ın öğrencisi olduğunu söyleyen Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu, Fidan'ın görevini hakkıyla yürüttüğüne şahitlik ettiğini ve kendisine güveninin tam olduğunu belirtti.

Davutoğlu: 'Kılıçdaroğlu'nun HDP ile görüşmesi doğaldır'

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Halk TV'de Lider Masası programında Bengü Şap Babaeker ve İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Gündeme yönelik açıklamalarda bulunan Davutoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan'ın kendi öğrencisi olduğunu belirterek kendisine güveninin tam olduğunu söyledi.

'KILIÇDAROĞLU'NUN HDP İLE GÖRÜŞMESİ DOĞALDIR'

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'ye yapacağı ziyareti değerlendiren Davutoğlu, "Bu masada olmak partilerle görüşmeye ve görüşmemeye zorlayamaz. Saygı duymak lazım. Cumhurbaşkanı adayımızın her kesimden insana ulaşması lazım. Kılıçdaroğlu'nun HDP ile görüşmesi doğaldır. İYİ Parti'ye gelince bir ülkücünün cinayetine cevap veremeyenler İYİ Parti'ye de laf edemezler" dedi.

'BURSASPOR MAÇINDA OLAN ŞEY IRKÇILIKTIR'

Bursaspor Amedspor maçını değerlendiren Davutoğlu, "Bursaspor maçında olan şey ırkçılıktır, ayrımdır. Bursa Emniyeti, valiliği istihbaratı hiç mi bilgi almadı. Bu kadar mı zaaf içindeler? Bu kadar bilinçli organize bir grup taraftar içinden çıkıp bize dedi ki; 'Biz sizi 90'lı yıllara geri götüreceğiz.' Bursa'daki olay eğer bir şeyin işaretiyse seçim yolunda kim böyle provokasyonlara bulaşırsa da bunu kim yaparsa yapsın sandıkta karşılığını alırlar. Amedsporlulara geçmiş olsun. Bizim için Bursa ne kadar azizse Diyarbakır da o kadar azizdir" diye konuştu.

'BÜROKRATLAR OTURURKEN ÇAY BARDAKLARINI BİR PAŞA TOPLAYAMAZ'

Brüksel'de dün NATO karargahında yeniden başlayan Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü görüşmeleri sırasında, Türk heyetinde yer alan Korgeneral Göksel Kahya’nın masadaki boş çay bardaklarını toplamasına tepki gösteren Davutoğlu, "Bakın, bugün gördüğümde gerçekten 'içim cız yaptı' derler ya evet; silahlı kuvvetlerimizin milli itibarını korumak vazifemiz. NATO toplantısı ve NATO temsilcisi general çay bardağı alıyor. Üniforması olan bir Paşa bunu yapmaz. Bunu gördüm videoda 'Nasıl olur bu!' dedim. Evet silahlı kuvvetlerin geçmişte vesayet gibi bir konumu olmaz ama asla itibarı zedelenemez. Orada bürokratlar otururken, masadaki çay bardaklarını bir Paşa toplamaz. Üniforması olan bir Paşa silahlı kuvvetlerin şerefini, Türkiye Cumhuriyeti'nin de güvenlik şerefini temsil eder. Şimdi bu nasıl oluyor böyle!"

''BERAT ALBAYRAK'I SİYASETE ALMAYIN' DEDİM'

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'la ilgili de Erdoğan'a, "Albayrak'ı siyasete almayın. Size de zarar verir, kendisine de" dediğini aktardı.

'SELÇUK BAYRAKTAR TAKDİR ETTİĞİM BİR İSİM, TAVSİYEM ALANINDA KALMASI'

Erdoğan'ın bir diğer damadı olan Selçuk Bayraktar'a dair de açıklamada bulunan Davutoğlu, "Selçuk Bayraktar, takdir ettiğim bir isim. Ama tavsiyem alanında kalmasıdır. Diğer damadın yaşadığı şeyi yaşamasa bile alanda yaptığı hizmet, siyasette yaptığı hizmetten çok daha önemlidir. Biz geldiğimizde de kimsenin akrabalık ilişkisine bakmayız. Memlekete hizmet eden herkese destek veririz. Keşke bir tane Baykar değil on tane Baykar olsun" dedi.

'BEŞTEPE'DE PERİNÇEK EKOLÜNDEN ADAMLAR VAR'

MHP lideri Devlet Bahçeli ve Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek'in 'Saray'daki etkisine dikkat çeken Davutoğlu, bir atama yapılacakken devlet yetkililerine değil Bahçeli'ye danışıldığını ifade etti. Perinçek için de benzer ifadeler kullanan Davutoğlu, "Beştepe'nin kritik noktalarında Perinçek ekolünde adamlar var" dedi.

'HAKAN FİDAN'A GÜVENİM TAMDIR'

Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev yapacağı yönündeki söylentilere ilişkin Davutoğlu, ikisinin de öğrencisi olduğunu anımsatarak bürokrat olduklarına vurgu yaptı. Zaman içinde bu ikiliyle yollarının ayrıştığını, bu ikilinin kendi yollarını çizdiğini, bunun da doğal olduğunu ifade eden Gelecek Partisi lideri, Hakan Fidan için devletin kritik dönemlerinde görevini hakkıyla yürüttüğüne şahitlik ettiğini ve kendisine güveninin tam olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER