Demirtaş kelepçe takmayı reddettiği için mahkemeye getirilmedi

Zorla kelepçe takılmak istenmesini protesto eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mahkemeye gelmedi. Demirtaş'ın avukatları da 'sadece 3 avukatın duruşmada hazır bulunabileceği' kararı üzerine salonu terk etti. Dava 24 Kasım'a ertelendi

Demirtaş kelepçe takmayı reddettiği için mahkemeye getirilmedi
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya getirilmedi. HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, Demirtaş’ın kelepçe takmayı reddettiği için duruşmaya gelmeyi kabul etmediği duyuruldu. Avukat krizinin de yaşandığı dava 24 Kasım tarihine ertelendi.

HDP: 03.40’TA KELEPÇE TAKMAK İSTEDİLER

HDP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Demirtaş’ın duruşmaya getirilmemesine ilişkin şu bilgi verildi: “Demirtaş, bu sabaha karşı saat 03.40’ta Edirne Cezaevinde, yola çıkmak için geldiği servis aracında kendisine kelepçe takılmasının istenmesi üzerine Jandarma Bölük Komutanı ve nöbetçi müdür ile bir görüşme yapmıştır. Görüşmede halen milletvekili olduğunu, dokunulmazlığının devam ettiğini, kelepçe takılması halinde duruşmaya gitmeyeceğini ifade etmiştir. Jandarma Bölük Komutanının kelepçesiz götüremeyeceklerini ifade etmesi üzerine Demirtaş, kendisinin halk iradesiyle seçilmiş bir milletvekili olduğunu belirtmiştir. Kelepçe takılması konusundaki dayatma üzerine Demirtaş, saat 04.10’da kaldığı odaya geri dönmüştür.”

‘KELEPÇEYİ KABUL ETMEYİNCE RİNG ARACINA GETİRİLDİM’

Demirtaş’ın konuyla ilgili avukatları aracılığıyla bildirdiği açıklaması ise şöyle, “Ben halen dokunulmazlığı devam eden görevde bir milletvekiliyim. Halkın iradesini temsil ediyorum. Saatlerce sürecek bir ring yolculuğunda kelepçe uygulamasını yasadışı ve ahlak dışı buluyorum. Kelepçe takılmasını kabul etmediğim için de sabah saat 04.00 sıralarında cezaevi kapısından ring aracına bindirilmeden hücreme geri getirildim. Tutuksuz olduğum bir dosyada bile bu şekilde adil yargılanma hakkım engellendi. Tutuklu olduğum dosyada ise yargılanacağım mahkeme ve günü 8 ay geçmiş olmasına rağmen halen belli değildir. Adaletsizliğe karşı her halükarda direneceğiz ve temsil ettiğimiz halk iradesinin onurunu koruyacağız.”

AVUKATLAR DURUŞMAYI TERK ETTİ

Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme heyeti, 676 Sayılı OHAL KHK’sının CMK 149’a yaptığı ek uyarınca duruşmada en fazla üç avukatın hazır bulunabileceği yönünde karar verince itirazlar yükseldi. Bunun üzerine Demirtaş’ın avukatları mahkeme salonunu, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak terk etti. Demirtaş’ın duruşmasından çıkan avukatlar ve partililer, milletvekilleri aynı anda devam etmekte olan Aysel Tuğluk’un duruşmasına girdiler. Daha sonra başlayan duruşmada mahkeme heyeti davayı 24 Kasım’a erteledi. Demirtaş’ın duruşmasına gazeteciler de alınmadı. “Yasak kimin kararı?” diye sorulan polisler, “Onu Valilik’e soracaksınız” yanıtını veriyor. Gazeteciler adliye binasının dışında bekliyor.

AYSEL TUĞLUK GETİRİLDİ

HDP Genel Başkan Yardımcısı iken tutuklanan Aysel Tuğluk da Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasına getirildi. Bu duruşmada ise farklı bir gerilim yaşandı. Avukatların bulunduğu alandan tekerlekli sandalyede davayı izleyen Aysel Tuğluk’un annesi bir söz söyleyince mahkeme başkanından, “Teyzecim bir sus ya!” yanıtını aldı.

demirtas3

Demirtaş’ın bugün görülecek duruşması nedeniyle yüzlerce kişi adliye önünde toplandı.


4 KASIM’DAN BU YANA TUTUKLU

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve bugüne kadar duruşmalara SEGBİS sistemi üzerinden katılan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ankara’da görülecek davaya katılma isteği kabul edilmişti. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 21:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER