Demirtaş'tan 'bağımsız girin' baskına yanıt

Partisinin İstanbul İl Kongresi'nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, hükümetin medyadaki kalemşörleri eliyle HDP'nin seçimlere bağımsız olarak girmesi için baskı kurmaya çalıştığını belirtti.

Demirtaş'tan 'bağımsız girin' baskına yanıt
Partisinin İstanbul İl Kongresi'nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, hükümetin medyadaki kalemşörleri eliyle HDP'nin seçimlere bağımsız olarak girmesi için baskı kurmaya çalıştığını belirtti. "Bu mücadele parlamento ile başlamadı. Milletvekili olmayınca da kıyamet kopmaz. Bağımsız olarak bizi seçime zorlayanlara aldırmayın. Onlar da sonucu görüyor. Anket sonuçlarına göre, HDP'nin baraj sorunu yok. Barajı aşmamız durumunda, onlardan bizden çaldıkları milletvekilliğini geri alacağız, sahte milletvekilliğine son vereceğiz" dedi.


Partisinin İstanbul İl Kongresine katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre ve Silopi'de yaşamını yitiren Muza Azma ve Zeki Alar'ı anarak konuşmasına başladı.

Gençlere yönelik tutuklama ve saldırılara dikkat çeken Demirtaş, "Bu nedenle yeni yaşamı kurmak bizim için şehitlere bağlılık sözümüzdür. Şehitlerimize bağlılık sözü ile konuşmama başlamak istiyorum" dedi. Demirtaş, Ankara'da tedavisi süren kanser hastası HDP Milletvekili Murat Bozlak'a da selamlarını gönderdi. 

'YETER Kİ GÖNLÜMÜZDEKİ BARAJI TARUMAR EDELİM'

Artık tüm ezilenlerin ve halkların gerçek bir alternatifinin bulunduğuna dikkat çeken Demirtaş, bu alternatifin HDP olduğunu belirtti. Demirtaş, "Bu birlikteliği ve gücü 2015 seçimlerine taşımanın heyecanını taşıyoruz. Yüzde 10 seçim barajını darbeciler getirdi, sonraki bütün iktidarlar buna sarıldı. Darbenin ipi ile kuyuya indi. Şu anki iktidar da dahil olmak üzere hepsi yüzde 10 barajına sarıldı. Asıl önemli baraj zihindeki barajdır. Kenan Evren'in de Erdoğan'ın da barajı kolay yıkılır. Yeterki o barajı gönlümüzde tarumar edelim" dedi.

'BARAJ İSTANBUL'DAN YIKILACAK'

Demirtaş şöyle konuştu: "Uzattığımız barış ve kardeşlik elini tutan elbette insanlar olacak. Yolsuzluk, rüşvet onlarda. Bir elleri kanda. ama yüzde 50 alacağız, diyorlar. Hırsızda bu kadar özgüven varsa, biz hayli hayli bu barajı tarumar ereceğiz. Yüreğimiz bütün halklar için atarken yüzde 10 barajı bizim için bir şey değil. Onlar için panik başladı. Bu baraj yıkılırsa, hangileri altında kalacak, onun hesabını yapıyorlar. Bunlar barajı kaldırmayacaklar, biz yıkana kadar kaldırmayacaklar. İstanbul bu kongreden başlayarak, eline kazma küreği almalı barajın duvarını yavaş yavaş yıkmaya başlamalı. Baraj İstanbul’dan yıkılacaktır."

"Bütün ezilenlerin gözü umudu bizde" diyen Demirtaş, "HDP ile birlikte ilk defa ezilenler sarayı sultana dar etmek için yürüyor" dedi.

Hükümetin medyadaki kalemşörleri eliyle HDP'nin seçimlere bağımsız olarak girmesi için baskı kurmaya çalıştığına dikkat çeken Demirtaş, şöyle konuştu: "Bu mücadele parlamento ile başlamadı. Milletvekili olmayınca da kıyamet kopmaz. Bağımsız olarak bizi seçime zorlayanlara aldırmayın. Onlar da sonucu görüyor. Anket sonuçlarına göre, HDP'nin baraj sorunu yok. Barajı aşmamız durumunda, onlardan bizden çaldıkları milletvekilliğini geri alacağız, sahte milletvekilliğine son vereceğiz. Bu seçimden sonra Türkiye'nin baraj diye bir derdi olmayacak. Anayasayı da biz değiştireceğiz. Biz devleti, yargıyı, medyayı ele geçirmek için seçime girmiyoruz. Ele geçirilen devleti, halka teslim edeceğiz. Baskı altına alınan medyayı özgür kılmak için iktidara yürüyoruz. Bu devleti değiştirip dönüştürüp yeni yaşamın, sizlerin hizmetkarı haline getirmek için iktidara yürüyoruz."

TÜRK HALKINA SESLENDİ: BU DEVLET SİZİN DE DEĞİL

Türk halkına da seslenen Demirtaş, "Siz zannediyorsunuz ki Ankara'da bir Türk devleti var. Kusura bakmayın, ne Türk'ün ne de Kürt'ün devleti var Ankara'da. Sarayda yaşamayı kendine hak görmüş bir avuç zenginin devleti var Ankara'da... Bu devlet anlayışını yıkmaya geliyoruz. Kutsal devlet anlayışını inkar ederek, devleti bir baskı, zor ve katliam aracı olmaktan çıkarmaya gidiyoruz" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, şöyle konuştu: "AKP zorba bir devleti devralıp üzerine kendi zorbalığını da katarak, AKP devletine biat etmemizi istiyorlar. Erdoğan, sarayında en küçük bir eleştiriye dahi tahammül göstermeyerek nasıl bir devlet istediğini gösterdi. Biz buna teslim olmayan tek alternatifidir. CHP ile AKP arasındaki yarış, 'devlet senin değil, benimdir" yarışıdır. Ortaya konulan tek farklı çizgi, HDP'nin çizgisidir."

Kobanê savunmasını hatırlatan Demirtaş, "Kobane iki anlayışın savaşıdır. Ya IŞİD galip gelecek. İnsanların köle pazarında satıldığı, IŞİD'e biat etmediği için kellerinin uçurulduğu bir toplum olacağız ya da kadınların öncülüğünde yeni yaşamı inşa edeceğiz. Bu nedenle Kobanê'deki yeni yaşam mücadelesidir" dedi.

Ortadoğu'daki gelişmeleri hatırlatan Demirtaş, "HDP'yi küçümseyenler Ortadoğu'daki yangını görmeyenlerdir. Kapımızdaki yangının her yerini sarmasını istemiyorsak, HDP'ye sarılacağız. Çünkü HDP, tüm Ortadoğu'nun özgürlük garantisidir" diye konuştu. 

Demirtaş'ın konuşmasının ardından seçim gündemine geçildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER