Demirtaş'tan TBMM Başkanlığına sorular

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklanmalarıyla ilgili TBMM Başkanlığı'nın cevaplaması istemiyle sorular yöneltti.

Demirtaş'tan TBMM Başkanlığına sorular
 HDP’ye yönelik operasyon sonrasında tutuklanarak cezaevine konulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklanmalarıyla ilgili TBMM Başkanlığının cevaplaması istemiyle sorular yöneltti.

Selahattin Demirtaş’ın TBMM Başkanlığınca cevaplandırılmasını istediği sorular:

* Başkanlığını yaptığınız TBMM’nin 10 milletvekilinin herhangi bir meclis kararı olmaksızın tutuklanmış olmaları hususunda herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

* 10 milletvekilinin halen F Tipi hücrelerde tek başına tecritte tutuluyor olmaları hakkında herhangi bir girişiminiz olacak mı?

* Milletvekillerinin hâlihazırda dokunulmazlıkları devam ediyor olmasına rağmen, bu soru önergesi dâhil, bütün yazışmaların denetime tabi tutulmasını Meclis içtüzüğü ve Anayasa’ya uygun görüyor musunuz?

* Meclis’in saygınlığına bir saldırı olarak değerlendirilebilecek bu uygulamaların HDP’li vekillere yapılıyor olması karşısında sessiz kalmanın parlamenter demokratik siyaseti ve parlamentomuzu hiçleştirdiğini düşünüyor musunuz?

* Bizimle ilgili daha yargılamalar bile başlamadan kesin hüküm beyan ederek yargıyı tesir altına almaya çalışan Hükümet sözcüleri, Başbakan ve Cumhurbaşkanı beyanlarına karşı meclis başkanı olarak parlamentoya verilen adil yargılanma hakkını koruyacak tedbirler almayı düşünüyor musunuz?

* Başkanlığını yaptığınız parlamentonun 10 üyesinin cezaevinde hangi koşullarda tutulduğunu ve ne tür uygulamalarla karşılaştıklarını yerinde incelemeyi düşünüyor musunuz? 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.