DEVA Partisi: İşsizlik verilerinde kuşku var

DEVA Partisi işsizlikle ilgili açıklamasında istihdam oranının son 8 senenin en düşük rakamı olduğunu açıkladı. Açıklamaya göre geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 23,1.

DEVA Partisi: İşsizlik verilerinde kuşku var

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada 2020 yılı Mart dönemine dair yüzde 13,2 işsizlik oranının mart ortasından itibaren ağır şekilde hissedilen Covid-19’un etkilerini tam olarak yansıtmadığına dikkat çekildi. Ayrıca korona virüsü salgını sonrasında uygulamaya konulan işten çıkarma yasağı, kısmi çalışma ödemesi ve ücretsiz izin uygulamaları nedeniyle bu verilerin gerçekçi olmadığı ifade edildi. Açıklamada gerçekçi ve sağlıklı bir değerlendirme için şu noktalara dikkat çekildi:

İSTİHDAMDA SON 8 SENENİN EN DÜŞÜK RAKAMI: Geçen seneden bu yana yaşanan istihdam kaybı 1 milyon 662 bin. Ekonomik durgunluğun başladığı Ağustos 2018’e göre istihdam kaybı 3 milyon 185 bin olarak gerçekleşmiştir. İstihdam oranı geçen sene aynı dönemle karşılaştırıldığında yüzde 45,4’ten yüzde 42,0’ye düşmüştür. Bu oran son 8 senenin en düşük rakamı olup, Hükümetin iş ve istihdam yaratmaktaki performansındaki kötüleşmenin en belirgin göstergesidir.

İŞ GÜCÜNE DAHİL OLMAYAN KİŞİ SAYISINDA DRAMATİK ARTIŞ: Son bir yılda çalışabilecek yaştaki (15+ yaş) nüfusta 1 milyon 39 bin kişilik artış ve istihdamda 1 milyon 662 bin kişilik azalışa rağmen işsizlik rakamının geçen yıla kıyasla düşmesinin nedeni, işgücüne dahil olmayan insanların sayısındaki dramatik artıştır. İşgücüne dahil olmayanların sayısı geçen yıldan bu yana 3 milyon 274 bin kişi artış göstermiştir. Buna bağlı olarak 2019 yılında ortalama yüzde 53,0 olan işgücüne katılım oranı 2020 Mart döneminde yüzde 48,4’e gerilemiştir. Bu rakam son 7 senenin en düşük rakamıdır.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 23.1: Çalışmaya hazır olan ancak iş bulma ümidini kaybettiği için ya da diğer nedenlerle iş aramayanların sayısı 3 milyon 728 bin kişiye çıkmıştır. TÜİK tarafından yayımlanan dar tanımlı işsizlik göstergelerinde bu kişiler işsiz olarak sayılmamaktadır. Bu kişileri ve mevsimlik işçileri mevcut işsiz sayısına ekleyerek hesaplanan geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyon 383 bin kişi “Geniş Tanımlı İşsizlik Oranı” ise yüzde 23,1’dir.

GENÇ İŞSİZLİK YÜKSEK: Genç işsizlik oranı Mart 2020 döneminde yüzde 24,6 olarak gerçekleşmiş ve yüksek seviyesini korumuştur. Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranı geçen seneye göre 4,2 puan artarak yüzde 27,9 olmuştur.

VERİLERİN TUTARLILIĞINDA KUŞKU VAR: İstihdam, işsiz sayısı ve işgücüne katılma oranının aynı anda yüksek oranda düşmesi verilerin tutarlılığı ile ilgili ciddi kuşkulara yol açmaktadır. Bu veriler ve değerlendirmeler, açıklanan istatistiklerin işgücü piyasasında yaşanan sorunları tam olarak yansıtmadığını ve yapısal sorunların derinleşerek devam ettiğini ortaya koymaktadır. Parti programımızda da vurguladığımız gibi ekonomi politikalarının en temel hedefi, yaşanmakta olan işsizlik, düşük istihdam ve yoksullaşma sorunu ile etkin bir biçimde mücadele etmek olmalıdır. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 23:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER