Bakanlıktan artan kene vakalarına karşı uyarı

Yaz aylarında artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı oluşturulan bilim kurulu toplandı. Sağlık Bakanlığı, 2020 yılı içerisinde 10 Haziran itibariyle 15 kişinin yaşamını yitirdiği hastalıktan korunmak için alınması gereken tedbirleri sıraladı.

Bakanlıktan artan kene vakalarına karşı uyarı
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Bilim Kurulu toplantısı, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, hastalığın Türkiye’deki mevcut durumu ve kontrolüne yönelik tedbirler değerlendirildi. Toplantıda hem hayvan hareketliliğinin hem de insan ile hayvan temasının arttığı Kurban Bayramı öncesinde alınacak tedbirler ve stratejiler belirlendi.

TÜRKİYE GENELİNDE BU YIL 480 VAKA


Bu yıl 10 Haziran itibariyle Türkiye genelinde KKKA vaka sayısı geçen yıla göre artış göstererek 480’e ulaştı ve 15 kişi hayatını kaybetti.

Özellikle yaz ve sonbahar aylarında görülen KKKA hastalığı kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığı. Hastalık, virüs taşıyan hayvanların ve hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarıyla korunmasız temas sonucunda da insanlara bulaşabiliyor. Ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ve halsizlik en sık görülen bulgular. Hastalık kontrolünde kişisel korunma önlemleri büyük önem taşıyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak için bakanlık şu uyarıları sıraladı:

• Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

• Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden, çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven vb.) çıkarmalıdır.
• Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
• Hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir. (DUVAR)


Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER