Diyanet İşleri Başkanı Görmez, darbeyi MİT'te yemekteyken eşinden öğrenmiş!

Görevinden ayrılmaya hazırlanan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in 15 Temmuz akşamı saat 22.00 sıralarında MİT'in Yenimahalle'deki merkezinde, müsteşar Hakan Fidan'la toplantıda olduğu ortaya çıktı. MİT'te olmasına rağmen Görmez'in darbe girişimini de eşinden gelen telefonla öğrendiği öne sürüldü.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, darbeyi MİT'te yemekteyken eşinden öğrenmiş!
15 Temmuz darbe girişimi gecesi tüm camilerden sabaha kadar sala okunması fikrinin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e ait olduğu öne sürüldü. 15 Temmuz akşamı MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Suriye muhalefetinden din adamı Muaz el Hatib’in birlikte yemekte olduğu belirtildi.


Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 15 Temmuz akşamı MİT’te yaşananları, “O gece MİT’e gelen telefon” yazısında anlattı.

Saat 22.00 sıralarında gelen bir telefon üzerine Hakan Fidan’ın apar topar yemekten ayrıldığını belirten Selvi, Görmez ile Hatib’in ise sığınağa alındığı bilgisini paylaştı.

Tam o sırada Mehmet Görmez’in eşinden telefon geldiğini belirten Selvi, sonrasına ilişkin şunları yazdı:

“Hatice Hanım ‘Mehmet darbe oluyor’ dedi. Bir çırpıda, İstanbul’dan Cumhurbaşkanlığı’ndaki bir görevlinin eşinin aradığını, ‘Buranın etrafını sardılar, darbe oluyor’ dediğini aktardı.

…Cumhurbaşkanı’nın darbeyi Ziya enişteden öğrenmesi gibi, MİT’teki Diyanet İşleri Başkanı da darbeyi eşinden haber almış ama inanmamıştı.”

Selvi, Görmez’in MİT’e ait bir zırhlı araçla yerleşkeden ayrıldıktan sonra, camilerden salalar okunması talimatı verdiğini, ilerleyen saatlerde ulaşmayı başardığı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan da onay aldığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2017, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER