Erdoğan: Faiz, kur meselesine takılırsak Türkiye'ye yazık ederiz

Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birileri felaket tellallığı yaparak moral bozmaya çalışsa da ülkemiz krizi fırsata çevirdi" dedi.

Erdoğan: Faiz, kur meselesine takılırsak Türkiye'ye yazık ederiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni'nde konuşma yaptı. Türkiye'nin krizi fırsata çevirdiğini söyleyen Erdoğan, "Faiz, kur diye bir mesele yok mu? Elbette var. Bunlara takılı kalırsak Türkiye'ye yazık ederiz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"FİRMALARIMIZIN ÇALIŞMALARINDAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ: Küresel ekonomik krizin etkilediği sektörlerin en başında müteahhitlik gelmesine rağmen firmalarımızın yürüttüğü çalışmalardan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye son iki yılda havayolu, karayolu ve demiryolu altyapısın büyük ölçüde yenilemiştir. Uluslararası müteahhitlik pazarı 750 milyar dolara çıkacak bunun yüzde 10-15'ini almalıyız. Hiç gecikmeden Meclis'in yeni döneminde yasal düzenleme yapmak suretiyle bu adımı atacağız. Kimsenin kimliği ve meşrebiyle ilgilenmiyoruz. tek husus ülkemize yaptığı katkılardır.

ÜLKEMİZ KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİ: Her ne kadar birileri felaket tellallığı yaparak milletimizin moralini bozmaya çalışsa da ülkemiz krizi fırsata çevirdi. Elimizdeki imkanlar ve fırsatlar öyle büyük ki, faiz, kur diye bir mesele yok mu? Elbette var. Bunlara takılı kalırsak Türkiye'ye yazık ederiz. Birileri diyor ki üretim bitti, herkes perişan. Gerçek öyle mi? Tarımda çok iyi rekolte elde ettiğimiz hem de üreticinin yüzünü güldürdüğümüz bir dönem yaşıyoruz. Turizmde başarılı bir sezon geçiriyoruz. Enerjide Avrupa'nın mide krampları geçirdiği bir kışa biz gayet rahat bir şekilde hazırlanıyoruz. Sanayide... Fabrikalar harıl harıl çalışıyor.

ENFLASYONUN SONUÇLARI AYNI DEĞİL: Diyorlar ki 'Onlarda enflasyon yüzde 9 bizde 80'e dayandı'. Onlardaki 9 enflasyonun ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla bizdekinin etkileri aynı değil ki, bunu masaya yatıracaksın. Biz işçiden memura her kesimden vatandaşın gelir kaybını enflasyonun üzerinde artışlarla telafi ederek enflasyonun sosyal etkilerini sınırlandırdık. Avrupa'daki gıda fiyatlarındaki artışla ücretlere yapılan artışlar arasında uçurum var, insanlar sokaklara dökülmeye başladı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.