Erdoğan: Gerekirse İncirlik'i de Kürecik'i de kapatırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin yaptırım tasarıları sonrası Kürecik ve İncirlik üslerinin kapatılmasına ilişkin soru üzerine şöyle dedi: “Böyle bir kararı vermemiz gerektiği anda bu kararı alma yetkisi bize aittir. Yeri geldiğinde otururuz, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız."

Erdoğan: Gerekirse İncirlik'i de Kürecik'i de kapatırız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin yaptırım tasarılarıyla ilgili konuşurken, Malatya’nın Kürecik ilçesi ve Adana’nın İncirlik ilçesindeki ABD üslerinin gerektiğinde kapatılabileceğini ifade etti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile görüşen Erdoğan, “Sarraj oranın meşru başbakanı. Hafter sadece illegal bir kişi” dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

‘SEVR’İN TERSYÜZ EDİLMESİ VAR’

“Şimdi güvenlik ve işbirliği anlaşması Meclis’imize sunuldu. Bu anlaşmalarla Akdeniz’de hem Libya’nın hem Türkiye’nin hakkı korunmuş olacak. Bunu son NATO zirvesinde Miçotakis ve heyetiyle yaptığımız görüşmede kendilerine söyledik. Onlar hala belli beklentiler içerisinde. Dayatılmaya çalışılan planlar var burada. Daha da ileri gideceğim, burada Sevr’in tersyüz edilmesi var. Libya’ya asker gönderimi konusunda ise böyle bir davet ve talep gelecek olursa nasıl bir inisiyatif üstleneceğimize dair ülkemiz bunun kararını verecektir. Uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli adımları atarız” ifadelerini kullandı.

‘ULUSLARARASI GÜÇLÜ ŞİRKETLERİ YANIMIZA ALABİLİRİZ’

Erdoğan, Doğu Akdeniz’de kısa sürede sismik araştırma ve sondaj çalışması başlatılacağını da söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: “Doğu Akdeniz havzası hidrokarbon rezervlerine sahip. Son zamanlarda bazı şirketlerin keşif haberlerini duyuyoruz. Olur ki belki yanımıza uluslararası camiada güçlü olan şirketleri yanımıza alma durumu olabilir. Kısa zamanda sismik araştırma ve sondaj çalışması başlatılacak. Doğalgaz ticaretinin ihraç güzergahı ve satış anlaşmaları yapıldıktan sonra üretim safhasına geçebilen projeler olduğu unutulmamalıdır. İşin dayandığı tabanı sıkı tutmakta fayda var. Son yaptığımız Libya anlaşması bu konuda hukuken elimizi güçlendirmiştir.”

‘TRUMP İLE HUKUKUM BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMİYOR’

ABD Senatosu’nun Ermeni soykırımı yasasını kabul etmesine ilişkin de konuşan Erdoğan, “ABD iç siyasetindeki kamplaşmanın aleyhimize sonuçlar doğurduğunu, bazı çevrelerin Trump’u sıkıştırmak amacıyla bazı konuları istismar ettiklerinin farkındayız” dedi. Erdoğan şöyle devam etti: “Benim Trump’la olan hukukum bazı şeyleri değiştirmiyor. Bu eylemler müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır. Sayın Trump’a aktardığım gibi Türkiye-ABD ilişkilerinin ABD’nin kendi iç siyaseti için harcanamayacak ölçüde değerli olduğunu söyledim. ABD Kongresi’nin ilişkilerimizin özüyle ilgili olmayan şeyleri yapmaya son vermeye davet ediyoruz. İlişkilerimize daha fazla zarar verecek zararların önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmasıdır.”

‘MÜTEKABİLİYET ÇERÇEVESİNDE GEREKLİ KARARI VERİRİZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin yaptırım tasarıları sonrası Kürecik ve İncirlik üslerinin kapatılmasına ilişkin soru üzerine de şöyle konuştu: “Böyle bir kararı vermemiz gerektiği anda bu kararı alma yetkisi bize aittir. Yeri geldiğinde otururuz kapatılması gerekiyorsa İnciklik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız. Biz de bunlara mütekabiliyet çerçevesinde gerekli kararı veririz. Türkiye bir kabile devleti değildir. 780 bin kilometre karelik ve 2 bin yılı aşkın tarihe sahip olan bu tür yaklaşımları reva görmek karşılıksız kalacak şey değildir. Ne gerekiyorsa mütekabiliyet esasına uygun olarak gerekli adımları atarız. Kaldı ki biz stratejik ortak değil miyiz? NATO’da beraber değil miyiz? Nasıl böyle bir şey olabilir stratejik ortaklıkta. Bunlar böyle devam ederse bizim de tabii vereceğimiz karşılık var.” / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER