Esad: Kürtler öyle ya da böyle ikna edilmeli

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki Amerikan varlığına ilişkin bir soruya yanıtında Kürtlere seslendi. Esad, "Amerikan komutası altında hareket eden Suriyeli gruplar var ve bu gruplar öyle ya da böyle, özellikle de diyalog yoluyla, vatanlarını kucaklamanın Suriye'deki herkesin çıkarına olacağına ikna edilmeli" dedi.

Esad: Kürtler öyle ya da böyle ikna edilmeli
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki Amerikan askeri varlığına sert eleştiriler yönelterek, Kürtlerin Suriye devletini ‘kucaklamaya’ ikna edilmesi gerektiğini söyledi. Suriye lideri, ‘Amerikan komutası altındaki grupların öyle ya da böyle ikna edilerek Suriye devletinin topraklarını kurtarma çabalarına katılması gerektiği’ yorumu yaptı. Esad, Türkiye’nin Suriye petrolünün kaçırılmasında ‘doğrudan rol oynadığını’ da savundu.


TÜRKİYE’YE PETROL SUÇLAMASI

Çin televizyonu Phoenix’e konuşan Esad, ABD’nin Fırat’ın doğusundaki petrol kuyularıyla gelecekte ne yapacağına dair bir soruya, Türkiye’yi suçlayarak yanıt verdi. Esad, “Amerikalılardan önce, ilk günlerde, o kuyuları Nusra Cephesi kullanıyordu; IŞİD’in gelip Nusra’yı kovması – ya da Nusra’yla birleşmesi sonrası hepsi IŞİD haline geldi ve petrolü çalıp satmaya devam ettiler. Nereye? Türkiye üzerinden satıyorlardı. Şimdi petrolü çalan ve Türkiye’ye satan, ABD haline geldi. Türkiye petrol satışında tüm bu grupların suç ortağı; bunu dert etmiyor – Türkiye hazır. Türk rejimi, önce Nusra, sonra IŞİD ve bugün de Amerikalılar ile petrolün satışında doğrudan rol oynuyor.”

Esad, savaşın başında petrol gelirlerinin neredeyse sıfıra düştüğünü, son iki yıldaysa bazı kuyuları geri aldıklarını söylese de, “Fakat bunun Suriye ekonomisi üzerindeki olumlu etkisi sınırlı çünkü kuyuların büyük kısmı ya terör örgütlerinin ya da yasadışı veya Amerikan komutası altında çalışan grupların kontrolünde” ifadelerini kullandı.

KÜRTLERLE DİYALOG VURGUSU

Esad bunun üzerine gelen “Peki Suriye hükümeti, Fırat’ın doğusunda bulunan petrol kuyularındaki Amerikan varlığını nasıl ele alacak?” sorusuna yanıtındaysa, Suriyeli Kürtlere Şam yönetimine destek çağrısı yaptı. Esad, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle Amerikalılar teröristlere güveniyor. Teröristlere saldırılmalı; bu, Suriye’deki bizler için bir öncelik. Teröristleri vurmak, bir şekilde Amerikan varlığını zayıflatıyor. Daha sonraki bir aşamadaysa, Amerikan komutası altında hareket eden Suriyeli gruplar var ve bu gruplar öyle ya da böyle, özellikle de diyalog yoluyla, vatanlarını kucaklamanın ve Suriye devletinin tüm topraklarını özgürleştirme yönündeki çabalarına katılmanın Suriye’deki herkesin çıkarına olacağına ikna edilmeli. Bu noktaya gelindiğinde, Amerikan varlığının doğal olarak bir geleceği kalmayacaktır.”

Esad, ABD’nin Suriye’de kaldığı bir senaryo içinse Irak örneğini göstererek halkın direneceğini söyledi; “Bedeli onlar ödeyecektir. Amerikalılar nihayetinde gidecek” dedi.  / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER