Erdoğan ile Putin görüştü: Rusya-Ukrayna müzakeresi İstanbul'da olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin ile yaptığı telefon konuşmasında, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul'da yapılması konusunda mutabık kaldı.

Erdoğan ile Putin görüştü: Rusya-Ukrayna müzakeresi İstanbul'da olacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum ve müzakere süreçlerinin ele alındığı kaydedildi. Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin ve barışın bir an önce tesis edilmesinin ve bölgedeki insani durumun iyileştirilmesinin gerekliliğini vurgulayarak, bu süreçte Türkiye'nin her türlü katkıyı vermeye devam edeceğini belirtti.

Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul'da yapılması konusunda mutabık kaldı.

KALIN: BİR SONRAKİ TOPLANTI İSTANBUL'DA YAPILACAK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul'da yapılacağını, müzakerelerin ilerleme kaydetmesi ve savaşın bir an önce sona ermesi için girişimlerinin devam edeceğini bildirdi.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısı İstanbul'da yapılacak. Müzakerelerin ilerleme kaydetmesi ve savaşın bir an önce sona ermesi için girişim ve çabalarımız devam edecek."

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE'YE DUYULAN GÜVENİN SORUMLULUĞUNUN BİLİNCİNDEYİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin Türkiye'de bir araya geleceğini belirterek, "Tarafların Türkiye’ye duyduğu güvenin sorumluluğunun bilincindeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri neticesinde, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetleri Türkiye’de bir araya gelecekler. Tarafların Türkiye’ye duyduğu güvenin sorumluluğunun bilincindeyiz. Toplantıların kalıcı ateşkesle sonuçlanarak barışa vesile olmasını ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER