Avukat Çimen: 'Gülistan Doku'nun yeri konusunda bilgiler geliyor'

Gülistan Doku soruşturmasında failler arasında çatlak oluştuğunu düşündüklerini belirten Avukat Çimen "Failler yakalanacaklarını düşündüklerinden orada da bir nedamet, pişmanlık gelişecektir" dedi.

Avukat Çimen: 'Gülistan Doku'nun yeri konusunda bilgiler geliyor'

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, soruşturmada 'yaklaşım değişikliği' ile birlikte Gülistan Doku soruşturmasının nihayete erdirileceğini düşündüklerini söyledi. 

Gülistan Doku soruşturmasında ilerleme kaydedilmesi aşamasından sonra dosyanın failleri arasında bir çatlak olduğunu düşündüklerini vurgulayan Çimen, "Bize çeşitli vasıtalarla Gülistan Doku'nun yeri konusunda bilgiler gelmektedir. Burada biz soruşturmanın başından itibaren ki Gülistan Doku'nun ailesi de söylemişti; Gülistan'ın yerini söyleyecek kişiler yönünden hukuki bir tartışmaya girmeyeceğiz. Bunlar yönünde herhangi bir şikayetimiz oluşmayacak. Failler de bu soruşturmada meydana gelen yaklaşım değişikliğinden sonra yakalanacaklarını düşündüklerinden bence orada da bir nedamet, pişmanlık gelişecektir" dedi.

ADLİ KONTROL ŞARTINA İTİRAZ

Dersim'de yurttan 5 Ocak 2020 tarihinde ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku ile ilgili Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, kaybolmasından önce son görüştüğü kişi olduğu belirtilen ve dosyanın tek şüphelisi olan Zeinal Abarakov,  17 Mart'ta gözaltına alınarak, sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 

DHA'ya açıklamalarda bulunan Doku ailesinin avukatı Çimen, Dersim'e gelerek, Abarakov'un adli kontrol şartına itiraz ettiklerine dair dilekçe verdi.

ÇİMEN: HTS ÇALIŞMALARI ÇOK EKSİK YAPILMIŞTI, ORADA ÇOK ANLAMLI VERİLER ELDE EDİLEBİLİRDİ

Çimen, sorgulamadan sonra baş şüpheli hakkında kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle iki yönlü adli kontrol kararı verildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Baş şüpheli ,sorgunun yarısında sorguya ara vererek aslında sorguya devam etmek istemediğini daha sonraki aşamada ise avukatıyla devam etmek istediğini belirtmişti. O sorgulamadan sonra soruşturmacılar baş şüpheli hakkında kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle iki yönlü adli kontrol kararı vermişlerdi. Biz de bu adli kontrolün, dosyanın geldiği bu aşamada yetersiz olduğunu düşünerek adli kontrol kararına itiraz etmiş bulunmaktayız. Gerçekten de soruşturmacılarla yaptığımız görüşmelerde daha öncekinin aksine çok titiz bir şekilde yaklaşıldığını söyleyebiliriz. Biz de taleplerimizin birçoğunun kabul edileceği yönünde bir iyimserlik oluştu. Gerçekten de dosyanın kapsamında HTS çalışmaları çok eksik yapılmıştı. Orada çok anlamlı veriler elde edilebilirdi. Birçok yapılmayan işlem vardı. Bu soruşturmanın sıhhati açısından biz bunları söylemeyeceğiz şu aşamada ama bunların da yapılacağına dair biz de kuvvetli bir kanı oluştu. Bu aşamadan sonra Gülistan Doku soruşturma dosyasının bir nihayete erdirileceğini düşünüyoruz." / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER