Erdoğan: 'Vicdanınızı ve imzanızı hiçbir gücün emrine vermeyin'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hakim ve savcılara şöyle konuştu: "Sizlerden vicdanınızı ve imzanızı asla hiçbir gücün emrine vermemenizi istiyorum."

Erdoğan: 'Vicdanınızı ve imzanızı hiçbir gücün emrine vermeyin'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ’23. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’ne video konferansla katıldı. Tören sırasında dönem birincisiyle tanışmak isteyen Erdoğan, dönem birincisinin kurayla değil kendi istediği yere gitmesi gerektiğini söyleyince Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Düzeltiyoruz efendim” diye yanıt verdi. Erdoğan ile Abdülhamit Gül arasında şu diyalog geçti:


Erdoğan ile Bakan Gül arasında şu diyalog gerçekleşti:

Erdoğan: Dönem birincisiyle bir müşerref olalım. Tebrik ediyorum. Dönem birincisi istediği yere atanacak değil mi?
Bakan Gül: Ne yazık ki efendim kuraya tabi..
Erdoğan: Olmaz bu ya… Bunun bir ödülü olması lazım Abdulhamit Bey.
Bakan Gül: Düzeltiyoruz efendim.
Erdoğan: Eğer benim bir takdir yetkim varsa dönem birincisinin bir ödülü olması lazım.
Bakan Gül: Çalışalım efendim… Teşvik performansa göre çalışalım efendim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada ise yargı mensuplarının kimseden talimat almaması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

ZULÜM ARACINA DÖNÜŞEBİLİR: Mesleğe kabulleri yapılan 23. Dönem Hakim ve Cumhuriyet Savcılarımızın kura töreninin hayırlı olmasının diliyorum. Bugün 1379 hakim ve savcımıza meslek hayatlarında başarılar temenni ediyorum. Mahkeme salonları ve adliye binalarında yazan ‘Adalet mülkün temelidir’ sözü daima sizlerin rehberi olmalı. Vasat bir kanunla bir hakim ve savcılar adaleti temsil edebilir ama vicdanı olmayan hakim ve savcılar elinde en mükemmel kanunlar bile bir zulüm aracına dönüşebilir. İnsanların adalete güvenmediği toplumda ne huzur korunabilir ne de devlet düzeni sağlanabilir.

VİCDANINIZI VE İMZANIZI HİÇBİR GÜCÜN EMRİNE VERMEYİN: Türkiye geçmişte çeşitli dönemlerde maalesef bu sıkıntıları yaşadı. Kimi zaman darbe, kimi zaman FETÖ gibi örgütlerin etkisi altına giren adalet sistemimiz epeyce örselenmiştir. FETÖ’nün kumpasları da acı izler bırakmıştır. Bu yüzden sizden vicdanınızı ve imzanızı hiçbir kimsenin, hiçbir gücün emrine vermemenizi istiyorum. İçinizde çok fazla para kazanmak isteyen varsa yanlış mesleği seçtiğini bilmelidir. Şan, şöhret arayan da yanlış mesleği seçtiğini bilmelidir.

YENİ REFORM PAKETLERİ: Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak Anayasa’ya, kanunlara ve vicdanınıza göre verdiğiniz her kararda yanınızda olacağımdan şüpheniz bulunmasın. Kamuoyuna açıkladığımız yargı reformu stratejisi çerçevesinde ülkemizdeki standartları yükseltmenin de gayreti içindeyiz. Meclis’in yeni yasama döneminde yeni reform paketleri ile milletimizin huzurunda olacağız. / DUVAR


Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER