Genç seçmen "Türkiye kötü yönetiliyor" dedi, muhalefeti seçti

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin 18-22 yaş arası yeni seçmen ile yaptığı ankete göre; genç seçmen tercihini büyük bir oy farkı ile muhalefetten yana kullanıyor.

Genç seçmen "Türkiye kötü yönetiliyor" dedi, muhalefeti seçti

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi, “Türkiye Gençlik Araştırması” başlık anketinin sonucunu açıkladı.

27 ilde 18-22 yaş arası 3 bin 444 yeni seçmenle yüz yüze yapılan araştırmaya göre; gençlerin ilk tercihi yüzde 36,9 ile CHP oldu, ikinci sırada yüzde 21,2 ile Ak Parti yer aldı. 

HDP yeni genç seçmenden yüzde  9, MHP yüzde 5.1, İYİ Parti yüzde 3.9, DEVA yüzde 0.8, Saadet Partisi yüzde 0.5 oy alıyor. 

2018 seçimlerinde oranı yüzde 7 olan Z kuşağı seçmeni, 2023'te yüzde 16'ya yükselecek, seçimlerde çok daha etkin rol oynayacak. 

Yeni genç seçmenin yüzde 59,2'si  "Sizce Türkiye nasıl yönetiliyor?" sorusuna "kötü yönetiliyor" yanıtını verdi. Genç seçmenin yüzde 51,9'u, Erdoğan'ın karşısında muhalefetin adayına oy vereceğini belirtti.

Genç seçmene  “Meclis'te çoğunluğu Cumhur İttifakı mı, muhalefet partileri mi kazanır?” diye de soruldu. Gençlerin yüzde 43,2'si “Meclis çoğunluğunu muhalefet kazanır” dedi.

“Meclis çoğunluğunu Cumhur İttifakı kazanır” diyenlerin oranı ise yüzde 33,4 olarak belirlendi. 

Yeni seçmenlerin oy verme davranışlarını etkileyen faktörler arasında yüzde 42,5 ile “Ekonomik durum” birinci sırada yer aldı. Yüzde 27,5 ile “Dünya görüşü” ikinci sırada yer aldı. 

 Yeni seçmenin sistem tercihi ise Parlamenter Sistem. Paylaşılan sonuçlara göre “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mi, Parlamenter Sistem mi?” sorusuna “Parlamener Sistem” yanıtını verenlerin oranı yüzde 54.1.

“Aday olması durumunda Recep Tayyip Erdoğan'a oy verir misiniz?” sorusuna yeni seçmen yüzde 57,5 oranında “asla oy vermem” yanıtını verdi. Oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 19,3'te kaldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER