'HDP'de Demirtaş yeniden aday olacak'

Selahattin Demirtaş'ın, şubat ayındaki kongrede 'tartışmasız bir şekilde' yeniden HDP'nin eş genel başkan adayı olduğu belirtiliyor.

'HDP'de Demirtaş yeniden aday olacak'
HDP’nin, MYK ve PM üyelerinin çoğunun cezaevinde olması nedeniyle şubat ayında 3’üncü Olağan Kongre’ye gideceği ve tutuklu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın yeniden aday olacağı öne sürüldü. HDP’nin 30 Kasım’da yapılan PM toplantısında, eş başkan Demirtaş’ın durumunun tartışılmadığı gibi böyle bir varsayımın söz konusu olmadığı ve basında kendisine atfedilen, “Benimle ilgili karar alın” gibi bir talebin söz konusu olmadığı belirtildi.


HDP’nin 30 Kasım’da yaptığı Parti Meclisi toplantısından sonra partinin 3’üncü Olağan Kongreye gitmesi ve partinin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın yeniden aday olup- olmayacağı ile ilgili tartışmalar yapılırken, DHA muhabiri Ferit Demir, 16 Ekim ve 30 Kasım tarihleri arasında yapılan Parti Meclisi toplantılarıyla ilgili bilgilere ulaştı.

HDP kaynaklarından alınan bilgiye göre, 16 Ekim’de yapılan Parti Meclisi toplantısına cezaevinden mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, iki dönem eş başkanlık yaptığını ve kongrede kendisi için parti tüzüğünün değiştirilmemesini istedi. Parti Meclisi’ndeki  değerlendirmelerden sonra, Edirne Cezaevi’nde bulunan Demirtaş’a, kendisinin bir kongrede normal diğer kongrede ise olağanüstü şekilde eş başkan seçilmesinden dolayı yapılacak 3’üncü kongrede aday olmasında tüzük bakımından sakınca olmadığı bildirildi.

HDP tarafından 30 Kasım’da yapılan Parti Meclisi toplantısında ise çoğu tutuklu bulunan PM ve MYK üyelerinin yerlerine yenilerinin seçilmesi ve daha güçlü bir yönetim oluşturulması için şubat ayında 3’üncü Olağan Kongre yapılması kararı alındı. Bu toplantıda, Demirtaş’ın eş başkanlık adaylığının tartışılmadığı, tartışmasız bir şekilde partinin eş başkan adayı olduğu vurgulandı. Bazı gazetelere yansıyan ve Demirtaş’a adfedilen, “Benimle ilgili karar alın” gibi bir mesajının da söz konusu olmadığı belirtildi. / DHA

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER