Irak: ABD 1 Nisan'a kadar Suriye'den çekilecek

Irak resmi makamlarından yapılan açıklamada ABD'nin Suriye'den 1 Nisan'a kadar çekilmeyi tamamlayacağı iddia edildi. ABD ile anlaşmaya vardıklarını söyleyen Iraklı makamlar ABD askerlerinin Irak üzerinden çekileceğini belirtiliyorlar.

Irak: ABD 1 Nisan'a kadar Suriye'den çekilecek
Irak Başbakan Danışmanı tarafından yapılan açıklamada, ABD askerlerinin Suriye’den çekilme işleminin 1 Nisan’a kadar Irak üzerinden yapılacağı açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump, Aralık ayında yaptığı açıklamasında Suriye’den çekilme kararını açıklamıştı.

Sputnik’in haberine göre, Suriye’nin kuzeyindeki yaklaşık 2 bin askerini çekmeye hazırlandığı belirtilen ABD’nin, Irak’la anlaşmaya vardığı belirtildi. Irak Devlet Başkanı Danışmanı Abdulkerim Haşim Mustaf, Bağdat ve Washington yönetimlerinin askerlerin Irak üzerinden çekilmesi için anlaşmaya vardıklarını söyledi.

ÇEKİLME 1 NİSAN’A KADAR GERÇEKLEŞECEK 

Mustaf’ın verdiği bilgiye göre, çekilme en geç 1 Nisan’da başlayacak.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel ve diğer üst düzey komutanlar, dün Suriye’de Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile bir araya gelmişti. Yapılan görüşmede, Suriye Demokratik Güçleri’nin 1500 ABD askerinin Suriye’de kalmasını istediği, General Votel’in ise, çekilme planının uygulanmaya devam ettiğini belirterek “Bizden istediklerini elbette anlayışla karşılıyoruz ancak şu anda bu doğrultuda değiliz” dediği öğrenilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER