Putin: Füzeler ABD'ye dönebilir

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD ile Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın askıya alınmasının ardından açıklama yaptı. ABD'nin, Avrupa'ya nükleer füze konuşlandırması durumunda Rusya'nın füzelerinin ABD topraklarına dönebileceğini ifade etti.

Putin: Füzeler ABD'ye dönebilir
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Kremlin yakınlarında yer alan Gostiniy Dvor binasında, yıllık Federal Meclis ile ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Putin yaptığı konuşmada Rusya’nın Avrupa’da kısa ve orta menzilli nükleer silahlarının konuşlandırmasına, sadece nükleer silahların bulunduğu ülkeleri değil ABD’yi de hedef alarak cevap vereceklerini söyledi.

Putin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) askıya alınmasının ardından Avrupa’ya orta menzilli füze yerleştiren ilk tarafın kendisi olmayacağını söyledi. Ancak, Rusya’nın ABD’nin herhangi bir füze konuşlandırmasına tavırlarının kesin olacağını, Amerika’nın herhangi bir adım atmadan önce iyice düşünmeleri gerektiğini vurguladı. INF’nin askıya alınmasının ardında bu açıklamaların Putin’in bu konuda sarf ettiği en sert sözler olarak değerlendiriliyor.

Rus lider Putin Amerika’nın füze politikası için, “Nasıl olmasını istedikleri üzerine düşünmeleri onların hakları. Ancak sonuçlarını hesaplayabiliyorlar mı? Bence yapabilirler. Onlara geliştirdiğimiz silah sistemlerinin hızını ve çeşitliğini hesaplamalarına öneriyoruz” dedi. Putin, Moskova’ya yaklaşık 10 ila 12 dakikada ulaşabilecek füzelerin kendileri için tehdit olduğunu ve Rusya’nın başka şansının olmadığı bu durumda anında karşılık vereceğini sözlerine ekledi. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER