İran'dan Batı'ya: İsrail'i cesaretlendirmeyin

İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi, İsrail'in Suriye topraklarındaki hedefleri vurması konusunda uluslararası topluma tepki gösterdi. Şam'ın kendini savunma hakkı olduğunu söyleyen Kasımi "Uluslararası toplumun sessizliği İsrail saldırganlığını cesaretlendiriyor" dedi.

İran'dan Batı'ya: İsrail'i cesaretlendirmeyin
İsrail’in Suriye topraklarında İran güçlerinin konuşlu olduğu hedefleri vurduğunu duyurmasının ardından İran’dan ilk resmi tepki geldi. İran Dışişleri Sözcüsü Kasımi, İsrail’in saldırganlığına karşı Suriye’nin kendini savunma hakkı olduğunu söyleyerek, uluslararası toplumu sessizlikle suçladı.


‘SURİYE KENDİNİ SAVUNMAK İÇİN HER HAKKA SAHİP’

Kasımi “İran, İsrail’in Suriye’ye saldırılarını şiddetle kınıyor. Uluslararası toplumun sessizliği İsrail saldırganlığını cesaretlendiriyor. Suriye kendini savunmak için her hakka sahip” dedi. İsrail’in Suriye’ye ‘temelsiz ve uydurma bahanelerle’ saldırdığını söyleyen Kasımi bunun Suriye’nin ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu da vurguladı.

İran ve İsrail arasındaki son gerilim perşembe gecesi İsrail hava kuvvetlerinin Suriye’de İran’a ait onlarca hedefi vurduğunu açıklamasıyla başlamıştı. İsrail Suriye’den kontrolü altındaki Golan Tepeleri’ne atılan 20 füzeye misilleme olarak Suriye’de İran’a ait 70 hedefi vurduğunu iddia etmişti. İsrail jetlerinin ayrıca kendilerine ateş açan Suriye hava savunma sistemi bataryalarını da vurduğu açıklanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı operasyona 28 İsrail savaş uçağının katıldığını, uçakların 60’tan fazla füze fırlattığını ve bunların yarısının Suriye hava savunması tarafından düşürüldüğünü duyurmuştu. Suriye krizinin başladığı 2011’den bu yana iki ülke arasında yaşanan en ciddi çatışma ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015’te P5+1 ülkelerinin İran ile imzaladığı nükleer anlaşmadan ülkesini çektiğini duyurmasından 2 gün sonra meydana gelmişti.

İSRAİL VURDUĞU HEDEFLERİN UYDU GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

Diğer yandan İsrail ordusu (IDF) Suriye’de vurduğunu açıkladığı İran Devrim Muhafızları’nın yurtdışı operasyonlar birimi Kudüs Gücü’ne ait hedeflerin uydu görüntüleri ve haritasını yayıNladı. ​Mesajda vurulan noktaların İran’ın Tel Gharba, Tel Kleb, Tel Nabi Yuşa ve Tel Makdad’daki istihbarat tesisleri, Kudüs Gücü’ne ait Kisve bölgesindeki askeri yerleşke ve Şam yakınlarında içinde birçok farklı birimin olduğu bir lojistik üssünün olduğu savunuldu. Paylaşılan bir haritada da söz konusu lojistik üssünün Şam’a 10 km, İsrail’e ise 45 km uzaklıkta olduğu belirtildi. (Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER