Karamollaoğlu: Muhalefet 45'e 55 önde

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran seçimlerine yönelik yaptırdıkları anketlerin sonuçlarını açıkladı. AK Parti'nin yüzde 38'lerde seyrettiğini belirten Karamollaoğlu "İktidar ve muhalefet blokları olarak baktığımızda parlamento seçimlerinde yüzde 45-55 gibi muhalefetin üstünlüğünde görülüyor. Ben HDP’nin de baraj sorunu olmadığını düşünüyorum. Muhalefetin Meclis’te önemli bir üstünlük sağlayacağını görüyorum" dedi.

Karamollaoğlu: Muhalefet 45'e 55 önde
24 Haziran’da hem cumhurbaşkanlığı hem de parlamento aritmetiği için partiler çalışmalarına hızlandırırken, son anket sonuçlarını SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu açıkladı. Ellerindeki anketlere göre parlamentoda muhalefetin yüzde 10’luk bir üstünlük kuracağını belirten Karamollaoğlu, Cumhuriyet’ten Erdem Gül’e konuştu.


Karamollaoğlu’nun oy oranlarına ilişkin verdiği bilgiler ve 24 Haziran hesabı şöyle:

  • AKP’NİN KEMİK OYU YÜZDE 24: Bize verilen bilgilere göre AKP’nin şu anda yüzde 24 kemik oyu var. Yani bu yüzde 24’lük seçmen, net olarak kararını vermiş ve asla değiştirmeyi düşünmüyor. Bu yüzde 24, oyunu mutlaka AKP’ye verecek. Yani şu an itibariyle AKP’nin en düşük oy alması halinde yüzde 24’ü var. 24’ün yanında yüzde 8’lik bir seçmen daha var. Bunlar da oylarını AKP’ye veriyor ama sorgulamaya başlamış. Halen AKP’den vazgeçmiş değiller ama ülkedeki gelişmelere de başka partilerin ne dediklerine de bakıyorlar. Gözleri kapalı değil. Ama sonuçta AKP’ye oy vermeyi sürdürmeye yakınlar. Bunların üzerine de bir 6 puan koyulması gerekiyor. Bunları da koyduğumuzda AKP’nin oyu yüzde 38’lerde seyrediyor demektir. Benim gördüğüm tablo da AKP’nin yüzde 38’lerde olduğunu gösteriyor.
  • MHP’DEN YÜZDE 4-6 OY GELEBİLİR: İttifakta MHP’den yüzde 4-5-6 gibi bir oy gelebilir. MHP’den de gelebilecek bu oyla AKP-MHP ittifakının yüzde 42-44 bandında bir oyu görülüyor.
  • YÜZDE 60 HEDEFİ ABARTI DEĞİL: İktidar ve muhalefet blokları olarak baktığımızda parlamento seçimlerinde yüzde 45-55 gibi muhalefetin üstünlüğünde görülüyor. Ben HDP’nin de baraj sorunu olmadığını düşünüyorum. Bu durumda muhalefetin iktidara 10 puan fark atmasıyla Meclis’te önemli bir üstünlük sağlayacağını görüyorum. O yüzden ben muhalefet olarak hedefi yüzde 60 olarak koyduğumu açıkladım. Yani kampanya süresince muhalefetin yüzde 60’ları yakalayabileceğini gördüğüm için. Anketlerdeki rakamlara bakıldığında yüzde 60 hedefi abartılı değil, gerçekçi.
  • CUMHURBAŞKANLIĞI İKİNCİ TURA KALIR: Anketler, Erdoğan’a olan desteğin, AKP’ye olan destekten bir miktar daha fazla olduğunu gösteriyor. Ama bu ilk turda kazanmayı sağlamıyor. O nedenle ben ilk turda cumhurbaşkanı seçiminin yüzde 50+1’le sonuçlanmayacağını, ikinci tura kalacağını düşünüyorum. İkinci tur için kendimi de şanslı görüyorum. İkinci turda muhalefetten bir isim cumhurbaşkanı seçilecek, buna inanıyorum.

‘KILIÇDAROĞLU ÇÖZÜM ODAKLI’

Karamollaoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile eskiye dayanan bir tanışıklıkları bulunmadığını, onu referandumdan bu yana muhalefetin kendi arasındaki görüşme trafikleri sırasında yakından tanıdığını anlattı. Tüm görüşmelerde Kılıçdaroğlu’nu, “Farklı düşüncelere saygılı, dinleyen, anlayan ve çözüm arayan, çok iyi iletişim kurulabilen bir tavır içinde gördüğünü” belirten Karamollaoğlu, “Bu yapıcı ve çözüm odaklı anlayışın, muhalefetin aldığı mesafelerde büyük rol oynadığını” söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2018, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER