Kemal Kılıçdaroğlu: MB’nin rezervleri negatif

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, korona virüsü salgını ve ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “2008 krizinden daha derin bir kriz bizi bekliyor. Şu anda Merkez Bankasının rezervleri negatif. Böyle bir tablo hiç olmadı" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu: MB’nin rezervleri negatif
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ekonomik krizin derinleşeceği uyarısı geldi. Kılıçdaroğlu, Covid-19 sürecindeki video konferans görüşmelerine bugün üniversite öğrencileri ile devam etti. CHP Genel Başkanı’nın öğrencilerin sorunlarını yanıtlayıp taleplerini dinlediği görüşmeye bazı öğrencilerin aileleri de katıldı.

Bir öğrencinin “İYİ Parti ile olan ittifak devam edecek mi?” sorusunu Kılıçdaroğlu, “Demokrasiden yana olan bütün tarafları bir araya getirmek ve ortak hareket etmek zorundayız. Millet İttifakı’nın varlık nedeni aslında bu demokrasi ihtiyacından kaynaklanıyor” diye yanıtladı.

‘TÜKETİMİ ÖNCELERSENİZ İŞSİZLİK ARTAR’

Üniversiteden mezun olacak öğrencilerin iş kaygılarına yönelik bir soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Herkesin çalışma hakkı var. Çalışma alanlarını yaratacak olan siyasal iktidarın izleyeceği politikalardır. Üretim endeksli bir politika izlerseniz yani her alanda üretimi gerçekleştirirseniz istihdam sorununu da aşmış olursunuz. Yani işsizliği büyük ölçüde küçültmüş olursunuz. Ama üretimi değil de tüketimi öncelerseniz o zaman işsizlik doğal olarak artacaktır. Türkiye’de maalesef üretim pek çok alanda gözardı edildi. Benim aklıma bile gelmezdi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin saman ithal edeceği” dedi.

Salgın sürecinde ortaya çıkan işsizlikle ilgili önlem alınmamasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, ekonominin geneline ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“2008 krizinden daha derin bir kriz bizi bekliyor. Şu anda Merkez Bankasının rezervleri negatif. Böyle bir tablo hiç olmadı. Vergi toplayamayacak, maaşların ödenme süreci var, doları kontrol edemiyorlar, yanlış politika izliyorlar. Doları kontrol etmek için tuttu bütün dövizleri sattı Merkez Bankası. Dolayısıyla farklı bir tablo çıktı. Bu tablodan çıkmanın yolu nedir? Bakın ben arkadaşlarıma şu talimatı verdim, önümüzdeki günlerde ilk yapacağınız iş bir israf raporu hazırlamaktır. Devlette israf. İsrafın boyutlarını bir görmemiz lazım.”

SINAVLARIN ERTELENMESİNE TEPKİ

Gençlerin hükümet tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden sınav tarihlerinin ertelenmesinden şikayet etmeleri üzerine ise CHP lideri şu yanıtı verdi:

“Sınavın erkene alınması ile ilgili açıklamayı Erdoğan, Turizm Bakanı ve Sağlık Bakanı ile görüşerek yaptı. Erdoğan ve iki bakanın çocukları sınava giriyor mu? Hayır. Eminim YÖK Başkanı’nın bile bu konuda görüşü alınmamıştır.”

Sanal ortamda gerçekleşen görüşmeye gençlerin aile üyelerinin de dahil olması ile renkli anlar da yaşandı. Gençlerden birisinin kardeşi olan 8 yaşındaki Emir’le, CHP lideri arasında yaşanan diyalog dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’nun, “Yaramazlık yapıyor musun?” sorusuna, “Hayır” yanıtını veren minik Emir’e Kılıçdaroğlu, “Senin yaramazlık yapma hakkın var biliyorsun değil mi? Çocukların yaramazlık yapmak, büyüklerin de sizin yaramazlıklarınızı hoşgörü ile karşılama görevleri var” dedi.

Gençlerden birisi Kılıçdaroğlu’na selam vermek isteyen dedesi ile bilgisayarın karşısına geçerken, bir başka genç de, babası ile birlikte CHP liderine gitar ve saz çalarak, türkü söyledi. / DUVAR 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER