Kılıçdaroğlu: Bırakın Allah aşkına, Amedspor ismini yeni mi duymuşlar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bursaspor-Amedspor maçında ırkçı saldırılara maruz kalan Amedspor'la ilgili, "Hiç kimse hiç kimseyi geçmişte yaşanan acıların sembolleri üzerinden tehdit edemez" dedi.

Kılıçdaroğlu: Bırakın Allah aşkına, Amedspor ismini yeni mi duymuşlar

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimleri kazanmaları durumunda devlette bir paradigma değişikliğine gideceklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, Bursaspor-Amedspor maçında Amedpsor'a yapılan ırkçı saldırıları ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, "Bize göre Amed diye bir yer yoktur, Amedspor'dan da bahsedilemeyecektir" diyerek takımı hedef göstermesini şöyle değerlendirdi: 

"Türkiye Futbol Federasyonu, Bursa Valiliği ve Emniyeti'nin de dahil olduğu bir ihmaller zinciri olduğu görünüyor. Gerekli soruşturmanın başlatıldığı açıklandı. Bekleyeceğiz, bakalım ne çıkacak soruşturmadan? Taraftar boyutuna ilişkin ise; bu ülkede hiç kimse hiç kimseyi hangi gerekçeyle olursa olsun, tehdit edemez… Hiç kimse hiç kimseyi geçmişte yaşanan acıların sembolleri ve failleri üzerinden tehdit edemez. Kim bu tehdidi yapıyor veya bu tehdide aracılık ediyor, göz yumuyorsa haindir, bölücüdür. Hukuk ivedilikle gereğini yapar, yapmalıdır. Amedspor'un ismine gelince. Bırakın Allah aşkına; yıllar önce Türkiye Futbol Federasyonu onayladı bu ismi. Yaklaşık 10 yıldır, mücadele ettiği kümelerde yüzlerce maç oynamış, Türkiye'nin dört bir yanına deplasmana gitmiş; Türkiye'nin dört bir yanından Diyarbakır'a gelmiş takımlara ev sahipliği yapmış, Amedspor. Amedspor'un isminin Amedspor olduğunu yeni mi duymuşlar."

T24'ten Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, kutuplaştırıcı dilin enkaz altında kaldığını söyledi. CHP liderinin Sabuncu'nun sorularına verdiği diğer yanıtlar şöyle:

HDP ile ne zaman görüşeceksiniz?

-HDP'nin değerli Eş Genel Başkanlarıyla görüşeceğim. Arkadaşlarım planlamayı yapıyorlar.

Kampanya sırasında iki belediye başkanı sizinle mi dolaşacak yoksa ayrı programları mı olacak? 

-Zaman zaman birlikte, zaman zaman ayrı programlarımız olacak. Arkadaşlarımız, ittifakımızın diğer genel başkanlarıyla da birlikte olacaklar. İmece ruhuyla çalışacağız. Çünkü sadece Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmayacağız; milletvekili seçiminde de büyük bir başarı göstereceğiz. Bu başarımız herkesin başarısı olacak. 

Milletvekili listelerinin hazırlanmasında öne çıkan bir formül var mı?

-Arkadaşlarımız çalışıyor. Dediğim gibi, sadece Cumhurbaşkanlığı seçiminde değil, milletvekili seçimlerinde de büyük başarı kazanacağız. Kimsenin endişesi olmasın."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER