Kılıçdaroğlu, Demirtaş'ın sorusunu canlı yayında yanıtladı

Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na "Seçimden sonra Saray'ı kadınlara tahsis etmek iyi olmaz mı?" sorusunu yöneltti. Kılıçdaroğlu, Demirtaş'ın sorusuna "Bence güzel bir öneri" diye cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, Demirtaş'ın sorusunu canlı yayında yanıtladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa'nın Saadet Partisi ev sahipliğindeki toplantısını işaret ederek, "13 Şubat'ta adayımızı açıklayacağız" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Halk TV canlı yayınında gazeteci İsmail Küçükkaya ve Bengü Şap'ın sorularını yanıtladı. 

Kılıçdaroğlu, "CHP'nin adayı siz misiniz?' sorusuna, "Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister" cevabını verdi. 

'ERDOĞAN KENDİ İSTEDİĞİ ATMOSFERDE SEÇİMLERİN YAPILMASINI İSTİYOR' 

Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa olarak erken seçim kararına tepkilerinin ne olacağını şöyle anlattı: "6 Nisan'a kadar olursa buna destek veririz diye düşündük. Parlamento 6 Nisan'da bir karar alır, biz de o karara saygı duyarız, eski seçim yasasına göre seçimler yapılır diye düşündük. Erdoğan, 'Hayır ben daha sonra yapacağım' derse altı lider de buna destek vermeyeceğini kamuoyuna açıkladı. Erdoğan kendi istediği bir atmosferde seçimlerin yapılmasını istiyor. Biz iktidar olunca yapacağımız dediğimiz şeyleri Erdoğan yapmaya başladı.

'SEÇİMİ KAZANMA ŞANSI YOKTUR'

Ama halk bunun farkında. Erdoğan bunu kendi iradesiyle yapmadı. Bizim baskımız, söylemlerimiz, baskın çıkmamız üzerine, halk tarafından da baskı gelince bunları yaptı. Hazirana doğru atarsa, enflasyon her ay yükseliyor. Dolayısıyla yaptığı zamların bir anlamının kalmadığını herkes görecek. Bu sürece ya da bu anlayışa kendini hapseden birisinin seçimi kazanma şansı yoktur.

Bizim açımızdan hangi tarihte yapıyorsa getirsin sandığı koysun dedik. Ama parlamentoda oy kullanmayacağız dedik. Tek yolu var. O da Meclis'i feshetmek."

'YSK ÜYELERİNİ KENDİSİ BELİRLEDİ'

Erdoğan'ın çok tartışılan üçüncü kez adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu, "Anayasa açık. Anayasa hukukçuları üçüncü kez aday olamaz diyor. Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurular olacaktır ama kabul edilmeyecektir. Çünkü YSK üyelerini kendisi belirledi aslında. Yargının yargı olmaktan çıktığını aklı başında olan herkes biliyor" ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN SIFIRLAMAK KONUSUNDA BİR NUMARALI UZMANDIR'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "2018 seçimleriyle birlikte yeni yönetim sistemine geçtik. Kronometre sıfırlandı. 2018'de seçilen Cumhurbaşkanı yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanıdır" sözlerine de yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "Kronometreyi sıfırlamanın ne olduğunu Erdoğan çok iyi bilir. Sıfırlamak konusunda bir numaralı uzmandır" dedi.

'DEVLETİN TEK KİŞİNİN ELİNE TESLİM EDİLMESİ BEKA SORUNUDUR'

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında, "Türkiye Cumhuriyeti'nin tek bir kişinin eline teslim edilmesi bir beka sorunudur. Hayatımızın her alanında sorun çıkmaya başladı. Dış ve iç politikada sorun var mı var. Parlamento'nun iradesi var mı var. Saray her şeye hakim mi hakim. Yargıtay, devletin kurumlarında çürüme var mı var. Çürüme o boyutlara ulaştı ki rüşvet alandan büyükelçi atanır hale geldik" diye konuştu.

13 ŞUBAT'TA AÇIKLANACAK

Kılıçdaroğlu programda Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayının 13 Şubat'ta açıklanacağını, seçim için yol haritasını sözkonusu cumhurbaşkanı adayının anlatacağını bildirdi. "CHP'nin cumhurbaşkanı adayı siz misiniz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Her parti doğal olarak kendi liderini cumhurbaşkanı adayı olarak görmek ister. CHP'liler de kendi genel başkanlarını cumhurbaşkanı adayı olarak görmek ister. Ama burada aslolan altı liderin oturup ortak karar vermesidir" cevabını verdi. 

Söz konusu cumhurbaşkanı adayının nasıl olması gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Belirleyeceğimiz adayın ortak çalışma geleneğini devam ettirmesi gerekiyor. Her şeyi ben bilirim anlayışına sahip olmaması lazım. Devleti iyi tanıması, liyakatın ne kadar önemli olduğunu bilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

'CİHAN PAÇACI MASADA KONUŞULMADI'

Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı'nın kendisine yönelik açıklamalarının ardından partideki kurumsal ilişkiler başkanlığı görevinden istifasına ilişkin bir soruya şu cevabı verdi: "Bu konu masada konuşulmadı. Meral Hanım, Cihan Bey ile ilgili bir sorun olduğundan bahsetti. Sorunun ne olduğunu sorduk. Ayrıntı vermedi, öyle kaldı. Biz bu durumu toplantı bittikten sonra, akşam öğrendik." 

'HAKSIZ YERE HAPİSTE OLDUĞUNU BİLİYORUM'

Kılıçdaroğlu programda, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın şiddet gören kadınlara yönelik sorusuna cevap verirken, "Buradan kendisine selam olsun. Haksız hukuksuz bir şekilde hapishane tutuluyor" dedi. Selahattin Demirtaş, Kılıçdaroğlu'na şu soruyu yöneltti: "Seçimden sonra Saray'ın kurulacak Kadın Bakanlığına, şiddete uğramış kadınların tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine, kadın öğrenci yurtlarına, emekçi kadın misafirhanelerine, ev işçisi kadınların sendikalarına, kadın sığınma evlerine, bağımsız kadın örgütlerine, tahsis edilmesi iyi olmaz mı? bu kadın yerleşkesinin ismini de kadınlar koyarlar diye düşünüyorum."   

Kılıçdaroğlu'nun cevabı şöyle: "Bence gayet güzel bir öneri, kendisine teşekkür ederim ve kendisine buradan selamlarımızı da gönderelim. Haksız bir şekilde içeride tutulduğunu da biliyorum. Kadınların, dünya kadar sorun yaşadığını biliyorum. Onlarla zaman zaman konuşuyoruz, zaman zaman dertleşiyoruz. Büyük sorunları var, ekonomik açıdan sorunları var, sosyal açıdan sorunları var. Gencecik kızlarımız üniversiteye giderken yurt bulamıyorlar, orada sorunları var. Üniversiteyi bitirmiş mezun olmuş gencecik evlatlarımız var, onlar işsiz ve anneler, babalar büyük bir dram içindeler. Dolayısıyla bütün bunların tamamını çözecek olan kurumun adı siyaset kurumu. Siyasetçi kaynakları doğru harcarsa yerinde harcarsa bütün sorunları çözebilir. Şiddetin olmadığı, kadının şiddete uğramadığı bir toplum inşa etmemiz gerekiyor. Aslında zaman zaman geliyor, diyoruz ki “cennet anaların ayağı altındadır.” Peki cennet eğer anaların ayağının altındaysa neden kadınlara bu kadar şiddet uyguluyoruz. Buradan tüm toplumun çıkması lazım. Toplumun bu konuda biraz eğitilmesi lazım."

CHP lideri ayrıca HDP'nin hesaplarına bloke konulmasını da doğru bulmadıklarını söyledi. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER