Mahir Ünal'dan İYİ Parti-CHP açıklaması: Bugünün Güneş Motel vakası

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesini yazılı bir açıklamayla eleştirdi. CHP’nin İYİ Parti’ye desteği için “FETÖ siyaset mühendisliği faaliyeti” benzetmesi yapan Ünal, Türkiye siyaset tarihinden “Güneş Motel” olayını da hatırlattı.

Mahir Ünal'dan İYİ Parti-CHP açıklaması: Bugünün Güneş Motel vakası
İYİ Parti’nin seçime girebilmesi amacıyla Meclis’te grup kurması şartı olan 20 milletvekilini tamamlayabilmesi için CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesini AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal yazılı bir açıklama ile değerlendirdi. Ünal, “2010 yılında bir kaset operasyonuyla başlayan ve bugüne kadar özellikle CHP içinde devam eden FETÖ siyaset mühendisliği faaliyetlerine bugün yeni bir halka daha eklenmiştir” ifadelerini kullandı.

GÜNEŞ MOTEL HATIRLATMASI

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, İYİ Parti yerine “İP” kısaltmasını kullandığı açıklamasında Türkiye siyasi tarihinden “Güneş Motel” hatırlatması yaparak şunları kaydetti: “Kılıçdaroğlu ve CHP’si kendini inkâr etme pahasına 15 milletvekilini İP’e göndermiştir. Üstelik ittifakların yasal olarak önü açılmışken gizli kapaklı görüşmeler, kulisler ve siyasi bir hülle ile bunu yapmıştır. Yaşanan hadise bugünün Güneş Motel vakasıdır."

GÜNEŞ MOTEL OLAYI NEDİR?

CHP, 1977 Genel Seçiminde, yüzde 41.4 oy alarak 213 milletvekili ile Meclis’te temsil hakkı kazandığı halde o dönemki seçim sistemine göre çoğunluğu elde edemediği için bir azınlık hükümeti kurmak istedi. Ancak azınlık hükümeti güvenoyu alamayınca AP lideri Süleyman Demirel başbakanlığında 2’inci Milliyetçi Cephe Hükümeti (AP-MSP-MHP) kuruldu.

Bülent Ecevit, “Kumar borcu olmayan 11 milletvekili arıyorum” diyerek AP’den ayrılan 11 milletvekilini CHP’ye katılmaları için ikna etti. Ecevit, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Güven Partisi’nin de desteğiyle, gensoru ile hükümeti devirip 1978’in ocak ayında yeni hükümeti kurarak başbakan oldu.

Bütün bu görüşmeler, dönemin İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil’in organizasyonunda, belediyeye ait Güneş Motel’de gerçekleştiği için olay siyaset tarihine “Güneş Motel Olayı” olarak geçti.

‘SİYASİ ONURSUZLUK’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal açıklamasına şöyle devam etti:

“İradesi rehin alınmış olan Kılıçdaroğlu, seçmeninin 1 Kasım Genel Seçimleri’ndeki tercihini hiçe sayarak 15 milletvekilini emrinde olduğu iradenin talimatı ile başka bir partiye göndermiş, sözde demokrasi adına demokrasiyi ve o milletvekillerini seçen millet iradesini yok saymıştır. Anlaşılan milletvekillerini, çağrılıp gönderilen bir aparat zannetmektedir. Kendi durumunu milletvekillerinin durumu ile karıştırmaktadır. İlke ittifakından bahseden Kılıçdaroğlu siyasi bir onursuzluğa imza atmıştır.”

CHP Genel Başkanını, Erdoğan’ın karşısına çıkma cesareti gösterememekle suçlayan Ünal, “14 Ağustos 2014’te Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın karşısına çıkma cesaretini gösterememişti. Bugün de gösterememiş olacak ki içinde bulunduğu siyasetsizlikle ucuz bir mühendislik projesine aparat olmaya devam ediyor. Bugünler, demokrasi tarihimizde iradesini rehin vermiş ana muhalefetin siyasetsizlik ve rehin alınmış siyasetçilerin kendilerini tasfiye yılları olarak yer alacaktır. Bugünler, demokrasi, barış, kardeşlik ve özgürlük yalanları ile PKK terörünü perdeleyen siyasi uzantıların ve yine millet iradesine diktatörlük, 15 Temmuz’a kontrollü darbe diyerek kendi terör seviciliğini perdelemeye çalışan CHP’nin tasfiye yılları olarak anılacaktır” dedi.

‘SİYASETTE BİR DÖNEM KAPANIYOR’

AK Parti Sözcüsü Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünler, 40 yıl boyunca devletin içine sızmış, kuklacıların bir diğer aparatı FETÖ’nün nasıl çelikten bir irade ve kararlı mücadeleyle yok edildiğinin anlatılacağı günler olarak tarihe geçecektir. Bugünler, millet iradesinin nasıl egemen kılındığının, 1950’lerde “yeter söz milletindir” diyerek verilen mücadelenin nasıl başarıya ulaştığının anlatıldığı yıllar olacaktır. Siyasette bir dönem kapanıyor. Yeni bir dönemin kapısı açılıyor. Eskiye ait olanlar eskide kalıyor ve kendilerini tasfiye ediyorlar. Bir siyasi anlayış yeni bir anlayış geliştiremediğinde eskiyi tekrar eder. Yine gizli kapaklı görüşmeler ve transferler… O yüzden farklı bir Güneş Motel durumu bu. Karşılıklı kirli ittifakların yeni siyasette yeri olmayacaktır. Bu durum bizim demokrasi ve millet iradesine dayalı siyaset anlayışımızla asla bağdaşmamaktadır.” (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER