Meral Akşener parti mi kuruyor?

Ankara kulislerinde Meral Akşener ve Müsavat Dervişoğlu önderliğinde ‘Milliyetçi Türkiye Partisi’ adlı yeni bir parti kurulacağı konuşuluyor.

Meral Akşener parti mi kuruyor?
Ankara kulislerinde MHP'den ihraç edilen Meral Akşener ve destekçisi Müsavat Dervişoğlu önderliğinde yeni bir parti kurulacağı konuşuluyor. Kurulacak partinin adının ‘Milliyetçi Türkiye Partisi’ olacağı da iddialar arasında. MHP’de birçok ismin istifasını sunması da bu iddiaları destekliyor.


Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre MHP’nin içinde yer alan muhalif hareket siyasette “yeni bir yol” arıyor. Partiden ihraç edilen genel başkan adayı Meral Akşener’in yanında yer alan Müsavat Dervişoğlu’nun başı çektiği istifaların “bu yeni yol arayışı” nedeniyle yaşandığı kulislerde konuşuluyor. Yeni kurulacak partinin adının ‘Milliyetçi Türkiye Partisi’ olacağı da belirtiliyor.

Referandumdan sunuçları sonrası MHP’nin içinde yer alan muhalif hareketin de kendisine siyasette ‘yeni bir yol aradığı’ dile getiriliyor. Partiden ihraç edilen genel başkan adayı Meral Akşener’in yanında yer alan eski İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nun başını çektiği istifaların da ‘bu yeni yol arayışı’ nedeniyle yaşandığı konuşuluyor. Akşener’in ‘MHP’deki tüm yolları denedikten sonra yeni bir partide siyasi yaşamına devam edeceği’ uzun zamandır kulislerde konuşulurken, yeni partinin adının ‘Milliyetçi Türkiye Partisi (MTP)’ olacağı da belirtiliyor.

Referandum çalışmaları sürecinde Meral Akşener'in söylemleri 'yeni bir parti mi kuruluyor' sorusunu gündeme getirmişti. Referandumdan gelen ‘hayır’ oylarının çokluğu sonrasında da ‘yeni parti’ iddiaları yeniden siyasi kulislerde tartışılıyor.

İSTİFALAR İDDİAYI GÜÇLENDİRİYOR

MHP’de, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ile birlikte, başından bu yana Akşener’i destekleyen eski MHP Edirne İl Başkanı Mehmet Tolga Akalın, eski MHP Çanakkale İl Başkanı Rıdvan Uz, eski MHP Samsun İl Başkanı Ömer Süslü ve eski MHP Manisa İl Başkanı Tamer Akkal, üst kurul delegesi Abdulvahap Erdem, eski Kütahya İl Başkanı Nihat Kula, üst kurul delegesi Tekirdağ Malkara İlçe Başkanı Şencan Pakalpalçil ve Antalya üst kurul delegesi Musa Ertuğan da partiden istifa ettiklerini açıklamışlardı. Ayrıca MHP Kırıkkale eski belediye başkanı eski milletvekili Mustafa Pekdoğan da istifa etti.

İstifalar da ‘yeni partinin ilk sinyalleri’ olarak yorumlandı. Bu isimlerin Akşener’in başkanlığında MTP’de bir araya geleceği ve ilk seçimlere de bu parti altında katılacağı ve sadece MHP’den istifa edenlerin değil merkez sağdaki bazı isimlerle birlikte yeni bir oluşumu başlatacağı belirtiliyor.

Öte yandan Akşener’in yeni parti oluşumunda Özdağ ve Oğan’dan ayrı hareket edeceği de ifade ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2017, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER