Mesrur Barzani: Görüşmeler olumlu geçti

Irak Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, Almanya’da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı kapsamında birçok olumlu görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Mesrur Barzani: Görüşmeler olumlu geçti
Münih’teki temaslarını bugün de sürdüren Mesrur Barzani, basın mensuplarına konferansta gerçekleştirdiği görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bu yıl 55’incisi düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nda birçok ülkenin üst düzey temsilcisiyle bir araya gelen Mesrur Barzani, görüşmelerin olumlu geçtiğini belirtti.

Mesrur Barzani, görüşmelerde IŞİD tehdidiyle ilgili endişeler, Erbil-Bağdat ilişkileri ve ilgili ülkelerle ikili ilişkilerin geliştirilmesinin ele alındığını söyledi. 

Mesrur Barzani, şunları kaydetti:

“İki gündür bu konferansa biz de katıldık. Konferansa katılan ülkelerin bakanları ve temsilcileriyle  görüşmeler gerçekleştirdik. Yaptığımız bu görüşmelerde fikir alışverişinde bulunduk. Suriye Kürtlerinin durumunu, Irak federal hükümetiyle ilişkilerimizi konuştuk.

Dostlarımızın bize daha fazla yardımcı olmaları için çaba sarfettik. DAİŞ'in yeniden ortaya çıkma tehlikesi görüşmelerin en önemli konularından biriydi. Özellikle bu konuyu vurguladık. Koalisyon ülkeriyle görüşmeler yaptık. Umarım bu görüşmelerimizle Kürdistan Bölgesi'ne yardım ve daha fazla uluslararası destek sağlarız.”

Münih’teki temaslarını bugün de sürdüren Mesrur Barzani, birçok ülkenin üst düzey yetkilisiyle bir araya geldi.

Bugün Almanya Parlamentosu Savunma Komisyonu Başkanı ve üyeleriyle bir görüşme gerçekleştiren Mesrur Barzani, sırasıyla İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Gavin Williamson, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Dışişleri Bakanı’nın Irak ve İran Çalışmalarından Sorumlu Yardımcısı Andrew Peek, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Almanya'nın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Niels Annen, ABD Kongresi Üyesi ve ABD Savunma Bakanı eski Yardımcısı Elissa Slotkin, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş ile görüştü.

Mesrur Barzani dün de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) yeni lideri Annegret Kramp-Karrenbauer ve Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Feyyaz ile birer görüşme gerçekleştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 22:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER