'MHP 3 büyükşehirde aday göstermeyecek' iddiası

Kulislere yansıyan iddialara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli arasındaki görüşmede AK Parti'nin İstanbul, Ankara ve İzmir adayları üzerinde duruldu. Bu üç ilde MHP'nin aday çıkarmayarak AK Parti'yi destekleyeceği de iddialar arasında...

'MHP 3 büyükşehirde aday göstermeyecek' iddiası
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 23 Ekim tarihli TBMM konuşmasındaki, “Parti olarak 31 Mart’taki seçimlere yönelik herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır. İşin tadı kaçtığından zoraki görüşmelerle bir yere varmanın imkânı olmayacaktır.

İstanbul’da da seçime kendi adayımızla katılacağız” restine, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Herkes kendi yoluna” sözleriyle karşılık vermesiyle yerel seçimler için biten Cumhur İttifakı daha geniş kapsamlı olarak dönüyor. Ankara kulislerine göre bu restleşmeden önce sadece İstanbul’da aday göstermeyeceğini ilan etmiş olan MHP, dünkü görüşmenin ardından 3 büyük şehirde de aday göstermeme kararı aldı.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın canlı yayında aktardığı kulis bilgilerine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında gerçekleşen görüşme sonrası şu iddialar gündeme geldi:

AK PARTİ’NİN İSTANBUL, ANKARA, İZMİR ADAYLARI: Üç büyükşehirde mutabakat olduğu kulislerde konuşuluyor. İstanbul’dan Binali Yıldırım, Ankara’dan Mehmet Özhaseki, İzmir’den Nihat Zeybekci’nin aday gösterileceği yönünde beklenti büyük. MHP bu üç büyükşehirde aday çıkarmayarak AK Parti’ye destek verecek deniliyor.

MHP’NİN İSTEDİĞİ 4 İL: Bunun dışındaki iller için net bir sayı konuşulmadığı ama üzerinde çalışılacak iller arasında MHP’nin hassasiyet gösterdiği Manisa, Mersin, Osmaniye’nin olduğu, ayrıca Balıkesir için de işbirliği aranacağı kulislerde konuşuluyor. Bu illerde anketlere bakılacak. Buralardaki sonuçlara göre hangi partinin aday göstereceği netleşecek.

ADANA BELİRSİZ: Adana da önemli… MHP bir önceki yerel seçimde aldığı belediye başkanlığını korumak istiyor. Ancak AK Parti için de kritik bir il. Genel seçimde yüksek bir oy oranı alınmıştı. MHP Hüseyin Sözlü’yü aday göstereceğini çok önce ilan etti. Adana konusunda nasıl bir karar çıkacak henüz belli değil.

ANKARA’DA İKİ İLÇE MHP’YE: Bazı ilçelerde de işbirliği olacak. Mesela Ankara’da Etimesgut ve Polatlı’yı MHP’ye bırakılabilir deniliyor. Bir de Alanya’da MHP adayı üzerinden işbirliği olabileceği kulislerde konuşuluyor.
Tüm bunlar iki partinin genel başkan yardımcıları Sadir Durmaz ve Mehmet Özhaseki’nin yapacağı çalışmalarda netleşecek. Sadir Durmaz’ın MHP’nin kampı nedeniyle Antalya’ya gitmesinden dolayı görüşmenin hafta başında gerçekleşmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER