Mustafa Şentop, Garo Paylan’ın Ermeni Soykırımı’nın tanınması teklifini iade etti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, HDP'li Garo Paylan'ın Ermeni Soykırımı'nın tanınması yönündeki kanun teklifini iade etti. Şentop, teklifin İçtüzüğe aykırı olduğunu belirtti.

Mustafa Şentop, Garo Paylan’ın Ermeni Soykırımı’nın tanınması teklifini iade etti

Ukrayna Devlet Başkan Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna işgalinin 'sadece bir başlangıç' olduğunu, Rusya’nın daha sonra diğer ülkeleri saldırmak istediğini savundu. Zelenskiy, yayınladığı video mesajında, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sadece bir başlangıç olarak öngörülmüştü. Sonra diğer ülkeleri ele geçirmek istiyorlar. Doğal olarak, Rusya’nın bu hırsını kırmak için kendimizi gerektiği kadar savunacağız" dedi.

'BİZE YARDIM ETMELİSİNİZ'

Zelenskiy, savaşa tepki göstermeyen ve Ukrayna'ya yardım etmeyen tarafsız ülkelere de çağrıda bulunarak, bunun çok riskli olduğunu, bu tür ülkelerin her şeylerini kaybedebileceğini söyledi. 'Yaşamın ölüme karşı zaferine inanan tüm halkların Ukrayna ile savaşması gerektiğini' söyleyen Zelenskiy, "Bize yardım etmelisiniz, çünkü bu yolda ilk olan bizdik” ifadelerini kullandı.

'İSTEDİKLERİMİZİ VEREN ORTAKLARIMIZA MİNNETTARIM'

Zelenskiy ayrıca, Ukrayna'nın ortaklarının istedikleri silahları kendilerine teslim ettiklerini belirterek, bu ülkelere teşekkür etti. Ülkesinin ilk görevinin orduya gerekli silahları temin etmek olduğunu vurgulayan Zelenskiy, şöyle konuştu: “Ve sonunda bizi dinleyen, tam olarak istediğimizi bize veren tüm ortaklarımıza minnettarım. Çünkü bu silahlarla binlerce insanın hayatını kurtarabileceğimizi kesin olarak biliyoruz. İşgalcilere Ukrayna'dan ayrılmak zorunda kalacakları günün yaklaştığını gösterebiliriz." Zelenskiy ayrıca, Rus ordusunun kontrolündeki topraklarda bulunan Ukraynalıları Rus güçlerine karşı direnmeye çağırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER