Rakel Dink: 14 yıldır çözemediler, nasıl kapatırız diye çabalıyorlar

Hrant Dink için düzenlenen anma töreninde Rakel Dink, yakında davada bir karar çıkarttırıp bitirmeye çalışılacağını söyledi. Rakel Dink, "'Hrant'ı FETÖ öldürdü' demek 'Ben yapmadım, elim yaptı' demek, 'Hrant'ı Ergenokon öldürdü' demek 'Ben yapmadım, ayağım yaptı' demek. Sen ayağın, sen elin, sen dilin değilsen sen nesin? Katil olmadığını kanıtlamak için adeta aptal olduğunu kanıtlamaya çalışan bir devlet..." dedi.

Rakel Dink: 14 yıldır çözemediler, nasıl kapatırız diye çabalıyorlar

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink katledilişinin 14. yıl dönümünde, online olarak düzenlenen etkinlikle anıldı. Anmada Dink'in hayatı, gelen tehditler suikast süreci anlatıldı. Agos gazetesi önünde sadece ailesinin katıldığı sembolik anma da canlı yayınlandı. Anmada “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Hrant için adalet için”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganları atıldı.

Rakel Dink konuşmasında, "Sevgili dostlar 14 yıldır buradayız. Bugün pandemi şartlarıyla acıları ve bilinmezlikleriyle buradayız" dedi ve şöyle devam etti:

'BURASI ACILARDA KARDEŞ OLDUĞUMUZU ÖĞRENDİĞİMİZ YER'

"Biliyoruz ki yürekleri burada çarpanlanlar çok çoktur. Burası unutturulmak istenilenlerin hatırlandığı, hatırlatıldığı bir yer oldu. Burası acılarda kardeş olduğunu öğrendiğimiz yer. Burası adalet arayanların yeri oldu. Burası devletin göz yumduğu, sonuçsuz bırakıldığı, davasız bırakıldığı yer oldu. Bir kılıç artığı torunu olarak yüz yıldır yaşadığımız acıları yok etmek yetmedi bir de sözde soykırım diyerek yalanlarına tüy diktiler. Birilerini acıtıyor muyuz, incitiyor muyuz diye hiç düşündünüz mü? Kininiz, nefretiniz gerçekten yoruyor. Siz hiç yorulmadınız mı? Yazık! Tekrarlanmaması için adalet ve doğrulukla pişmanlık gerekir. O kadar çok biriken acılar, cinayetler, katliamlar, davalar yaslar var ki acımızı dile getirmekten utanır olduk. Vatandaşıyla sorunları bitmeyen bir devletimiz var maalesef. Halbuki öldürmekten, düşmanlıktan, savaştan kim ne kazanmıştır? Ölümün, yassın, acıların, kıtlığın, bereketsizliğin çoğalmasından başka. Barış, esenlik, sevgi, iyilik bereket ve sevinç varken neden kötülük, neden düşmanlık, zulüm, neden savaşlar? Bunlar tanrıya da düşmanlıktır. Temiz eller böyle mi olur? İnsan onuru böyle mi korunur?

'O KADAR YERE BULAŞMIŞ Kİ BİR TÜRLÜ PAKETLEYEMİYORLAR'

Eşimin davası 14 yıldır devam ediyor. 14 yıldır çözemediler, nasıl kapatırız diye çabalıyorlar ama o kadar yere bulaşmış ki bir türlü paketleyemiyorlar. Şu kadar yıldır etkili bir yol izlememek başka nasıl izah edilebilir. Yakında davada bir karar çıkarttırıp bitti demeye çalışırlar. Bitti diyorsanız neden tehdit edenleri, hedef gösterenleri, azmettiricileri soruşturmuyorsunuz? 14 yıldır bu ülkede nice ittifakalar kuruldu, bozuldu bizim de davamız renk değiştirdi durdu. Basitçe söyleyelim: 'Hrant'ı FETÖ öldürdü' demek 'Ben yapmadım, elim yaptı' demek, 'Hrant'ı Ergenokon öldürdü' demek 'Ben yapmadım, ayağım yaptı' demek. Sen ayağın, sen elin, sen dilin değilsen sen nesin?  14 yıldır görevini layığıyla yaptığını kanıtlamaya çalışan onca inkarcının, sanıkların ve tanıkların arkasında bir garip devlet görüntüsü var. Katil olmadığını kanıtlamak için adeta aptal olduğunu kanıtlamaya çalışan bir devlet... Bırakın hangi duvar, hangi bina yıkılırsa yıkılsın. Bu halk bundan iyisini inşa edecektir. İnşa edemeyecekse zaten harabedir. Bırakın hangi bina, duvar yıkılırsa yıkılsın, bu halk bundan iyisini inşa edecektir.

'ÜLKEMİZ İÇİN YAS TUTSAK YERİDİR'

Rabbin iğrendiği 7 şey vardır. Maalesef gururdan, yalandan geçilmiyor. İnsan öldürenler, düzenbazlar, kötülükten zevk alanlar çoğaldıkça çoğalıyor. Ve maalesef ayrımcı zihniyet, çekişmeler, düşmanlık ve yalancılık soluyarak beslenip temizleniyorlar. Ülkemiz için yas tutsak yeridir. Çünkü hepsi fazlasıyla var. Suçu yalanla örülmüş iplerle, günahı araba organıyla çekenlerin vah haline. Kötüye iyi, iyiye kötü diyenlerin, karanlığa ışık, ışığa karanlık diyenlerin, acıya tatlı, tatlıya acı diyenlerin vay haline.

BAŞAK DEMİRTAŞ: ÖZ KARDEŞİMİZ İÇİN YİNE BİR ARADAYIZ

Canlı yayında Başak Demirtaş bir konuşma yaptı. "Asla kabullenmediğimiz yıllar geçse de alışmadığımız, alışamayacağımız, derin yaramız, dostumuz, abimiz, öz kardeşimiz, Hrant’ımız için yine bir aradayız” diyerek başlayan Başak Demirtaş şöyle devam etti:

“Bugün sadece yitirdiğimiz bir değeri anmıyoruz, adalet arıyoruz, avuçlarımızdan kayıp giden barışı arıyoruz” diyen Başak Demirtaş şöyle devam etti: "Sadece yitirdiğimiz bir değeri anmıyoruz, arıyoruz aynı zamanda. Adaleti arıyoruz. Avuçlarımızdan kayıp giden barışı arıyoruz. Gülüşümüzü kaybettik, neşemizi, yaşama sevincimizi... Yine toplandık işte arıyoruz. Yaslıyız, bitmiyor matemimiz, bitmiyor çünkü cenazemiz halen yerde. Bunca omuz yanyana geldik de kaldıramadık cenazemizi. Çünkü ağır, vebali ağır, mirası ağır, vasiyeti ağır... O nedenle arıyoruz. Biliyorum bulmadan durmayacağız. Biliyorum çok yakınız. Kaldıracağız cenazemizi düştüğü yerden kaldıracağız. Toprağa gömmek için değil, kardeşlik çınarı niyetine toprağa ekmek için. 

Hrant’a verdiğimiz sözler halen yerini bulmadı, aslında bu gecikme ne toplumun suçudur, ne ezilenlerin, ne de ötekilerin… Bütün mümkünler gözümüzün önünde dururken uzanıp tutmaya cesaret edemeyen toplumun öncülerindedir büyük eksiklik. Biz de tıpkı Hrant’ın yaptığı gibi, intikam duygularına teslim olmadan; akılla, sabırla, sevgiyle ama ille de dirençle sarılacağız umuda. Yapmamız gereken tek şey bir araya gelmektir, demokrasi için bir araya gelmektir.”

Gün boyunca hranticinadaleticin.org adresinden Hrant Dink ile ilgili yayınlar sürecek. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER