WhatsApp'a en büyük pazarı olan Hindistan'dan uyarı: Sözleşmeyi geri çekin

WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesine, 400 milyon kullanıcısının bulunduğu Hindistan'dan hükümet düzeyinde bir tepki geldi. Hindistan Teknoloji Bakanlığı WhatsApp Başkanı Will Cathcart'a bir e-posta göndererek, sözleşmenin geri çekilmesini istedi.

WhatsApp'a en büyük pazarı olan Hindistan'dan uyarı: Sözleşmeyi geri çekin

Facebook'a bağlı WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesi ve veri paylaşımıyla ilgili değişiklikleri nedeniyle kullanıcıların kullanıcıların başka platformlara göçü devam ederken, Hindistan hükümeti değişikliklerin tamamen geri çekilmesini talep etti. Reuters'ın haberine göre, Hindistan Teknoloji Bakanlığı WhatsApp Başkanı Will Cathcart'a bir e-posta göndererek, "WhatsApp'ın kullanıcı tabanının önemli bir bölümünü oluşturan Hindistan yurttaşlarının haklarına ve çıkarlarına saygısızlık ederek ihanet ettiği" belirtildi.

Teknoloji Bakanlığı, en büyük pazarı Hindistan olan WhatsApp'ın Başkanı Cathcart'a "Sunulan değişiklikler Hindistan yurttaşlarının tercihi ve özerkliğine olumsuz etkileri bakımından ciddi endişeler yaratmaktadır. Dolayısıyla sizi değişiklikleri geri çekme çağrısında bulunuyoruz" diye hitap etti.

'AYRIMCI MUAMELE TEPKİ ÇEKİYOR'

Mektupta, "Hindistanlı kullanıcılara Facebook şirketleriyle veri paylaşımından vazgeçme seçeneğinin verilmemiş olması ve Avrupalı kullanıcılara kıyasla daha az seçenek sunulması büyük endişe kaynağıdır" denildi; "Avrupalılara kıyasla Hindistanlı kullanıcılara yönelik bu farklı ve ayrımcı muamele ciddi eleştiri çekiyor ve WhatsApp'ın kullanıcı tabanının önemli bir bölümünü oluşturan Hindistan yurttaşlarının haklarına ve çıkarlarına saygısızlık ederek ihanet ediyor" ifadeleri yer aldı.

14 SORUYA YANIT İSTENDİ

Bakanlık, WhatsApp'tan topladığı kullanıcı verilerinin kategorileri, kullanım ve sınır ötesi veri akışlarına göre müşterilerin profilini oluşturup oluşturmadığı gibi konularda 14 soruya yanıt vermesini talep etti.

İLK GERİ ADIM GEÇEN HAFTA GELMİŞTİ

Yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle Hindistan mahkemelerinde aleyhinde iki dava açılmış bulunan WhatsApp, değişikliğin kullanıcıların dostlarıyla, aileleriyle ve grup içi mesajlaşmalarını etkilemeyeceğini savunuyor. Ancak tepkiler üzerine geçen hafta yeni gizlilik politikasına uygulamaya başlama tarihini şubattan mayısa çektiğini açıklamak zorunda kaldı.

Talep, işlerini genişletmek için Hindistan'a çok güvenen WhatsApp'ın sahibi ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook için yeni bir baş ağrısı yarattı. Kaliforniya merkezli Facebook, geçen yıl Hintli şirketler topluluğu Reliance'ın dijital birimine 5.7 milyar dolar yatırım yaptı. Bunun büyük kısmı, on milyonlarca geleneksel dükkan sahibini WhatsApp aracılığıyla dijital ödemeleri kullanmaya  cezbetmeye yönelikti.

HİNDİSTAN'DA 400 MİLYON KULLANICISI VAR

Hindistan'da 400 milyon kullanıcısı bulunan WhatsApp'ın, ortaklar aracılığıyla sağlık sigortası satmak dahil Hindistan'ın büyüyen dijital ödeme alanı için büyük planları var.

4 Ocak'ta WhatsApp'ın sınırlı kullanıcı verilerini Facebook ve gruba bağlı firmalarla paylaşabileceğini söylemesinden sonra birden bire çok sayıda kullanıcı tarafından indirilmeye başlayan Signal ve Telegram gibi rakiplere Hindistanlıları kaybetmenin, bu beklentilere ağır darbe indireceği belirtiliyor. (Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER