Rektörün eleştirildiği eyleme katılan öğrenciye uzaklaştırma ve disiplin cezası AYM'den döndü

AYM, katıldığı Ankara Gar Katliamı'yla ilgili basın açıklamasında, Mersin Üniversitesi Rektörü'nün eleştirilmesi üzerine okuldan uzaklaştırma ve disiplin cezası verilen öğrenciyi haklı buldu.

Rektörün eleştirildiği eyleme katılan öğrenciye uzaklaştırma ve disiplin cezası AYM'den döndü

İlknur Uyan2017'de Mersin Üniversitesi'nde Ankara Gar Katliamı'nın protesto eden öğrencilere açılan soruşturmalara tepki göstermek için Gazeteciler Cemiyeti bürosunda yapılan basın açıklamasına katıldı. Ancak üniversite yönetimi, 'Kayyum Rektör' ifadelerinin kullanıldığı basın açıklaması nedeniyle 'şeref ve haysiyeti zedeleyici ifadeler kullanıldığı' gerekçesiyle tekrar soruşturma başlattı. İlknur Uyan'a bu soruşturmada da 1 ay okuldan uzaklaştırma ve disiplin cezası verildi. 

'HAK İHLALİ' VE TAZMİNAT KARARI

Uyan'ın bu cezaya karşı 'idari işlemin durdurulması' talebiyle İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak talebi reddedildi. İstinaf başvurusu da reddedilen İlknur Uyan, davayı Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşıdı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre AYM, Uyan'ın 'eğitim hakkının ihlal edildiği' iddiasını kabul etti ve kararın idari işlemin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Mersin 2. İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetti. Yüksek Mahkeme ayrıca başvurucuya 13 bin 500 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER