Reuters: DEVA ve Gelecek Partisi de HDP'yle görüşmeyi destekliyor

Reuters'a konuşan kaynaklar, Gelecek Partisi ve DEVA'nın seçime giden süreçte HDP ile görüşülmesine sıcak baktığını söyledi.

Reuters: DEVA ve Gelecek Partisi de HDP'yle görüşmeyi destekliyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Millet İttifakı'nın ortak adayı olarak açıklanmasının ardından, gözler seçimlerde kilit konumda bulunan HDP'ye çevrildi. Kılıçdaroğlu'nun adaylık lansmanı sonrasında HDP dahil tüm partilerle görüşmesi beklenirken, Millet İttifakı çatısı altındaki Gelecek Partisi ve DEVA'nın da bu temasa sıcak baktığı belirtildi.

Reuters'a konuşan kaynaklar, iki partinin de HDP ile görüşmeleri destekleyeceğini ve memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, adaylığını açıklanması sonrasında Kılıçdaroğlu'nu kendilerini ziyaret etmeye davet etmiş, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de bu ziyaretin planlandığını açıklamıştı.

Öte yandan, ittifak bileşenlerinden İYİ Parti'nin lideri Meral Akşener, önceki akşam Habertürk yayınında CHP'nin parti olarak HDP ile görüşebileceğini söylese de, "Bakanlık gibi alışveriş olması mümkün değil. Diyalog başka bir şeydir, CHP diyebilir, anlayışla karşılardım. 'Sizin oy oranınızla HDP'nin oyu farklı hadi size güle güle' deselerdi o masadan kalkardık. Alengirli işe karşıyım, dürüstlük ve açıklıktan yanayım. CHP, HDP ile görüşebilir bu net. Ama bize asla getiremez" demişti.

DEMİRTAŞ NE YANIT VERDİ?

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Akşener'in bu sözlerine açık bir mektup yazarak yanıt vermişti. Demirtaş, Kürtçe son verdiği mektubunda, "Bu tarihi seçim öncesinde toplumun büyük bölümü “birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla umudu büyütmeye çalışırken sizin, partimiz HDP'ye dönük bazı açıklama ve yaklaşımlarınızın bu amaca uygun olmadığını düşünüyorum" diyerek Akşener'e şu dört soruyu sormuştu:

"Sayın Genel Başkan, bu durumda açık açık sormam gerekiyor:

1- HDP'li seçmen olarak benim oyumu istiyor musunuz? Benim de oyumla Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ve bakanlık koltuklarına oturacağınıza göre beni nasıl ikna etmeyi düşünüyorsunuz? Bu arada, yerel seçimlerde Millet İttifakının belediye başkanlarının kazanmasını sağlayan HDP oyları için “istemem” demediğinizi de hatırlatırım.

2- HDP'nin bakanlık isteği olmamasına rağmen bazı arkadaşlarınız “HDP'ye bakanlık vermeyiz” diyerek biz HDP'li seçmenleri incitmiş, ötekileştirmişti. Şimdi bu arkadaşlarınız HDP seçmeninin oylarıyla bakanlık koltuklarına oturmaya adaylarsa bizi ikna etmeniz gerekmez mi?

3- HDP demokratik ilkeler dışında herhangi bir talepte bulunmadığını açıklamasına rağmen “HDP ile diyaloğu CHP kurabilir ama taviz verilemez, talepleri de bu masaya getirilemez” dediniz. Demokratikleşmeye dair talepleri taviz olarak mı görüyorsunuz?

Eğer iktidar olursanız ve HDP'nin talepleri sizin masanıza gelmeyecekse bize hangi masayı öneriyorsunuz? Elli yıldır yapıldığı gibi bizi yine “terörle mücadele masasına” mı yönlendirmeyi düşünüyorsunuz?

4- HDP de HDP seçmeni de eşitler arası, omuz hizasında yapılacak bir müzakere dışında hiçbir üstenci, dayatmacı, egemen bakış açısıyla yaklaşımı asla kabul etmeyecektir.

Sorunlarımızın demokratik siyaset alanında, barış içinde, çağdaş şekilde konuşarak çözülmesi dışında herhangi bir yöntemi benimsemiyoruz. Sizin önerdiğiniz başka bir yöntem var mı?" 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER