Suriye zirvesi sonrasında ortak açıklama

Rusya, İran ve Türkiye arasındaki Suriye zirvesi sona erdi. Liderler ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye zirvesi sonrasında ortak açıklama
Rusya’nın Soçi kentinde Suriye konulu üçlü zirve sona erdi. Toplantının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ortak açıklama yaptı.

PUTİN: GÖRÜŞMELER YAPICI HAVADA GEÇTİ

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Vladimir Putin, yeni Astana toplantısının Mart ya da Nisan ayında yapılacağını söyledi. Siyasi çözüm süreci ve anayasa komitesinin kurulması çalışmalarını ele aldıklarını belirten Putin, görüşmelerin yapıcı havada geçtiğini aktardı.

İdlip’de çatışmasızlık bölgesi oluşturulduğunu hatırlatan Putin, “Teröristlerin saldırıları cezasız kalmayacaktır” diye konuştu.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararını da değerlendirdiklerini dile getiren Putin, “ABD askerlerinin çekilmesi olumlu bir adım olacaktır ve Suriye’nin istikrarına katkı sunacaktır” dedi.

RUHANİ: ABD, IŞİD ÜYELERİNİ AFGANİSTAN’A AKTARIYOR

Putin’in ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Ortak amacımız terörle mücadele” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Suriye’den çekilmesi gerektiğini söyleyen Ruhani, “ABD, IŞİD üyelerinin bir kısmını Afganistan’a aktarıyor. Orta Asya ve diğer bölgeler için çok tehlikeli olabilir. Görüşmemizde Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yaptık. 3 ülkenin işbirliğini Suriye dışında da devam ettirmeyi umuyoruz” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN: TERÖR KORİDORUNA İZİN VERMEYİZ

Toplantıda son konuşmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. “Suriye’de ateşkesin sağlanmasının gündemlerinde olduğunu kaydeden Erdoğan, “Ne İdlib’de ne de Suriye’nin başka bölgelerinde yeni insani krizlerin yaşanmasını istiyoruz. İdlib’de sükunetin muhafazası için olağanüstü çaba harcıyoruz, üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

ABD’nin Suriye’den çekilmesini değerlendirdiklerini aktaran Erdoğan, “ABD’nin çekilmesi terör örgütlerinin istismar edeceği bir güç boşluğuna mahal vermemeli. Türkiye olarak güney sınırımız boyunca bir terör koridoru oluşmasına izin vermeyeceğimizi özellikle belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Suriye’de krizinde çözüm umutları hiç bu kadar filizlenmemişti. Denizi geçtik derede boğulamayız” dedi.

RUHANİ: FIRAT’IN DOĞUSU SURİYE HÜKÜMETİNE VERİLMELİ

Bir gazetecinin “İdlib’in geleceğinin ne olacağı” sorusu üzerine İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “İdlib’de öngörülen mekanizma etkili olmadı. Fırat’ı doğusu ve İdlib’in temizlenmesi ve Suriye hükümetine geri verilmesi gerekiyor. Kürt halkı da Suriye’nin bir parçası olarak Suriye’nin geleceğinde yetki sahibi olması gerekiyor” yanıtını verdi.

Soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sınırımızda bir terör koridoru oluşturulmuştu. Bu terör koridorunu yıkma bizim birinci meselemizdi. İdlib’de Halep benzeri bir olay yaşanacaktı. Ortak müdahalemiz göçü engelledi. Ama oradaki terör örgütlerine karşı da karşı durmaya mecburuz” şeklinde konuştu.

ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle ilgili soru üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin, “Türkiye’nin güvenlik endişelerini anlayışla karşılıyoruz. Amaç Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak olmalıdır. Bu İdlib bölgesi için de Fırat’ın doğusu için de geçerlidir. Bölgenin Suriye hükümetine teslim edilmesi gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beşincisi zirvenin Türkiye’de yapılacağını açıkladı. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER