TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: 1 Ekim'in seçilmesi manidardır

Sabah saatlerinde bombalı saldırının meydana geldiği başkentte Meclis yoğun güvenlik önlemleri ile açıldı. 28'inci dönem 2'nci yasama yılında Meclis'in gündemi ise yoğun.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: 1 Ekim'in seçilmesi manidardır

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü önündeki bombalı saldırının ardından TBMM'de 28. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı, geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Konuşmasına Ankara'da meydana gelen saldırıyı kınayarak başlayan Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından başlıklar şöyle:

"Hiç şüphesiz bu terör saldırısını ortaya koyanların 1 Ekim gibi bir günü tespit etmiş olmaları manidardır, tesadüfi değildir.

Türkiye, asla ve asla terörün gündemine teslim olmayacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, asla ve asla terörün gündemine teslim olmayacaktır.

Yeni Anayasanın tartışma yeri, doğru zemini şüphesiz TBMM'nin bizatihi kendisidir. Bu tartışmalara Meclisimiz öncülük yapacaktır.

İslamafobiye karşı mücadelede TBMM üzerine düşen bütün sorumluluğu yerine getirecek."

Numan Kurtulmuş'un açılışının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis kürsüsüne çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından TBMM, 3 Ekim Salı günü toplanmak üzere kapandı.

Meclis açılışı saat 13.00'te TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un anıta çelenk bırakması ile başladı. Çelenk bırakmanın ardından bando eşliğinde saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Başkanvekilleri Bekir Bozdağ, Gülizar Biçer Karaca, Sırrı Süreyya Önder, Celal Adan, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, partilerin grup başkanvekilleri, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun, milletvekilleri ve TBMM bürokratları katıldı.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne yönelik saldırının ardından, TBMM'deki güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Meclis yerleşkesine girişlerde kontroller artırıldı, araç girişlerine sınırlama getirildi.

28. Dönem 2. Yasama Yılı'na ilişkin yapılacak programlarda ise değişikliğe gidilmedi.

Yeni dönemde Meclis'in en önemli gündemlerini ekonomi başlıkları ve yeni anayasa çalışmaları oluşturacak.

Milyonlarca emeklinin beklediği maaş düzenlemesinin kısa sürede Meclis gündemine getirilmesi planlanıyor. Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması da Meclis'e sunulacak yasal düzenlemeler arasında yer alıyor.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında hazırlanan fezleke için de süreç işliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili yaptığı açıklama gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Tanrıkulu'nun hakkındaki fezlekenin kısa süre içinde Meclis'e sevk edilmesi bekleniyor. 

Meclis'in en önemli gündem başlıklarından olan yeni anayasa çalışmaları için AK Parti'nin, Meclis açıldıktan sonra siyasi partileri ziyaret etmesi bekleniyor. Muhalefetin görüş ve önerileri alınacak. Siyasi parti temsilcilerinden oluşan anayasa uzlaşma komisyonunun kurulması da gündemde.

Askere sınır ötesi görev izni veren tezkereler de yeni dönemde Meclis gündemine gelecek.

2024 yılı bütçe mesaisi ise ekimde başlayacak. Bütçe teklifi 17 Ekim'de Meclis'e sunulacak. Kasımda komisyon görüşmeleri başlayacak. Yılsonuna kadar da bütçe maratonu tamamlanacak.

Yeni dönemde 14 siyasi partinin yer aldığı Meclis'te, 6 siyasi partinin grubu olacak.

1 Temmuz 2023 itibarıyla tatile giren Meclis'te tatil dönemi boyunca tadilat yapıldı, ses ve elektronik oylama sistemi yenilendi.

Yeni dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 14 siyasi parti temsil ediliyor ve Meclis'te 6 siyasi parti grubu olacak. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2023, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER