Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail dışında tüm dünyanın tepki gösterdiği karardan geri adım atmadı; Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı. Türkiye'den jet kınama geldi. Fransa ve Mısır da karara tepkili.

Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı
ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı. Tüm dünyanın tepkisini çeken bu karar ABD’nin on yıllardır devam eden resmi politikasından keskin bir kopuşa işaret etmekle beraber, Trump’ın iç politikada zor duruma düştüğü bir zamanda bir seçim vaadini yerine getirmesi anlamına da geliyor.


Trump konuşmasında, Kudüs’ün modern İsrail hükümetinin merkezi olduğunu savundu; İsrail’in kendi başkentini belirleme hakkı olduğunu öne sürdü. Bu kararın barış için gerekli ve gecikmiş olduğunu öne süren Trump, konuşmasının ardından Kudüs’te yeni bir büyükelçilik yapılması için gerekli belgeleri de imzaladı. ABD’nin İsrail büyükelçiliğinin altı ay içinde Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması bekleniyor.

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME DESTEK SÜRÜYOR’

Trump, ABD’nin iki devletli çözümün hâlâ arkasında olduğunu savundu; İsrail’in Doğu Kudüs’teki egemenliğinin sınırlarının nihai statü görüşmeleriyle belirleneceğini söyledi. Trump, El Aksa ve Haremüşerif’te statükonun sürmesini istediğini de belirtti.

Ancak işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Filistinlilere BM kararıyla vaat edilen devletin başkenti olması öngörülürken, ABD’nin bu kararının barış çabalarına olumsuz etki etmesi bekleniyor.

NETANYAHU: TARİHİ DÖNÜM NOKTASI

İsrail’den ilk tepki ise Başbakan Benyamin Netanyahu’dan geldi. Netanyahu, kararı ‘tarihi bir dönüm noktası’ olarak niteledi. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise bir açıklama yapacak.

HAMAS: AÇIK BİR SALDIRI

Abbas’ın açıklamasından önceyse, Hamas’tan tepki geldi. Hamas, Trump’ın açıklamasının ‘Filistin halkına karşı açık bir saldırı’ olduğunu belirtilip, Müslümanları ve Arapları ‘bölgedeki Amerikan ve İsrail politikalarını geçersiz kılmaya’ çağırdı.

İRAN ULUSLARARASI HUKUK UYARISI

İran’dan da kınama geldi. İran Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında bu açıklamanın uluslararası kararları ihlal ettiği belirtildi; İRan’ın ABD’yi ciddi biçimde kınadığı belirtildi.

MACRON: TEK TARAFLI, DESTEKLEMİYORUZ

Avrupa’dan ilk tepki ise Fransa’dan geldi. Karar karşı çıktıklarını dün de açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayir’den yaptığı açıklamada, ‘Trump’ın tek taraflı kararının üzücü olduğunu, Fransa’nın desteğini almadığını’ söyledi.

BM’DEN UYARI

Birleşmiş Milletler’den (BM) de tepki gecikmedi. BM Genel Sekreteri Antonio Gueterres, Ortadoğu’da barış için iki devletli çözümden başka bir alternatif olmadığı uyarısı yaptı. Guterres, “İsrailli ve Filistinli liderlerin anlamlı müzakerelere dönmesi için elimden geleni yapacağım” dedi.

MISIR: REDDEDİYORUZ

Ortadoğu sorununun önemli aktörlerinden Mısır da karar tepki gösterdi. Mısır Dışişleri’nin açıklamasında, Mısır’ın bu kararı reddettiği belirtildi.

Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence önümüzdeki günlerde Ortadoğu’yu ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER