YSK Ahmet Türk'e mazbata verilmesine karar verdi

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti'nin itirazını dayanaktan yoksun buldu ve Mardin'de seçimi kazanan Ahmet Türk'e mazbata verilmesine karar verdi. AK Parti, Türk'ün KHK ile görevinden alındığı, hasta ve yaşlı olduğu, belediye başkanlığını yapamayacağı iddialarıyla başvurmuştu.

YSK Ahmet Türk'e mazbata verilmesine karar verdi

Yüksek Seçim Kurulu, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen HDP’li Ahmet Türk’e mazbata verileceğini bildirdi. AK Parti, Ahmet Türk’ün  ‘KHK ile görevinden alındığı, hasta ve yaşlı olduğu, belediye başkanlığı görevini yapamayacağını’ iddia ederek Mardin İl Seçim Kurulu’na başvuruda bulunmuştu.

Ahmet Türk’ün daha önce görevinden alınmasını ve yaşlı olmasını gerekçe gösteren AK Parti, belediye başkanlığı mazbatasının kendi adaylarına verilmesini istemişti. İl Seçim Kurulu, başvuruyu reddetmiş; ancak Türk’e mazbatasının verilip verilmemesi konusunda kararı YSK’ye bırakmıştı.

YSK: DAYANAKTAN YOKSUN

YSK, AK Parti İl Örgütü’ün başvurusunu ‘dayanaktan yoksun bularak’ reddetti. YSK Türk’e mazbata verilmesi konusunda bir engel bulunmadığını söyleyerek Türk’e mazbata verilmesine karar verdi. Türk’ün avukatı Erdal Kuzu, AK Parti İl Örgütü’nün bugün yaptığı başvuruya tepki göstererek, “Söz konusu dilekçede sadece adliyede kalması gereken bilgiler yer almış. Konuyla ilgili YSK’den re’sen suç duyurusunda bulunulmasını istedik. Kişilik haklarına zarar veren bu durumu yargı makamı önüne götüreceğiz” dedi. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER