Bakan Koca'ya çağrı: 32 hekim öldü, yüz yüze görüşmek istiyoruz

Covid-19 salgını nedeniyle ölen hekim sayısının 32’ye yükseldiğini hatırlatan Türk Tabipleri Birliği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrıda bulundu. Tabipler, ölüm ve hastalıklara engel olacak, azaltacak uygulamalara ilişkin yüz yüze görüşme talep etti.

Bakan Koca'ya çağrı: 32 hekim öldü, yüz yüze görüşmek istiyoruz
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, Covid-19 nedeniyle ölen hekim sayısının 32’ye ulaştığını belirterek Sağlık Bakanı Koca’ya yazı gönderdi. Bugüne dek önerilerinin dikkate alınmadığını belirten Adıyaman, yazısında, “Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi olarak, söz konusu ölüm ve hastalıklara engel olacak, azaltacak uygulamaları sizinle, yüz yüze görüşmek istiyoruz. Bu bilgi alışverişinin karşılıklı tarihsel sorumluluğumuz olduğu düşüncesindeyiz” dedi.

TTB Başkanı Sinan Adıyaman tarafından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderilen yazı şu şekilde:

“Sayın Bakan, Türkiye’de, COVID-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren hekimlerin sayısı, 5’i Ağustos ayında olmak üzere, 32’ye ulaştı. Bugüne kadar önerilerimiz, yaptığımız uyarılar dikkate alınıp gerekli düzenlemeler yapılmadığı için ülkemizde hastalanan ve ölen sağlık emekçilerinin orantısı, dünya ülkeleri arasında maalesef ilk sıralarda yer almaktadır. Yapılması gerekenler bir an önce hayata geçirilmediği takdirde önümüzdeki sürecin daha da ağırlaşarak devam edeceğinden kaygı duyuyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi olarak, söz konusu ölüm ve hastalıklara engel olacak, azaltacak uygulamaları sizinle, yüzyüze görüşmek istiyoruz. Bu bilgi alışverişinin karşılıklı tarihsel sorumluluğumuz olduğu düşüncesindeyiz.

Görüşmemizde Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri ile birlikte, TTB Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu ve üye uzmanlık derneklerinin temsilcilerinin de olması, uzmanlık alanlarının bilimsel bilgi ve tecrübeleri ile çözüme olanak sağlayacak, sürecin şeffaf ve bilimsel olarak yürütülmesine katkı sunacaktır. Kayıplarımız daha da artmadan bu görüşmenin en kısa sürede gerçekleştirilmesi için gerekli çabayı göstermenizi bekliyoruz.” (DUVAR)


Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 21:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER