Başakşehir Şehir Hastanesi'nin ilk etabı açıldı

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi'nin açılışı video konferans ile yapıldı. Sağlık Bakanı Koca, hastanenin tümünün 15 Mayıs'ta hizmete gireceğini, mevcut açık kısımların pandemi hastanesi olarak kullanılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık alanındaki icraatları övdü "Covid-19 hastalığının teşhisinde çok önemli olan bilgisayarlı tomografi cihazının mevcudu Avrupa'dan daha fazladır" dedi.

Başakşehir Şehir Hastanesi'nin ilk etabı açıldı
İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı açıldı. Hastanenin tümüyle 15 Mayıs’ta hizmete gireceği, açılan kısımların pandemi hastanesi olarak hizmet vereceği belirtildi.

Video konferansla yapılan açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Törende, yeni üretilen yeri solumun cihazı teslimi de yapıldı. Brifing veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanenin tümüyle 15 Mayıs’ta hizmete gireceğini söyledi. Başakşehir Şehir Hastanesi’nin tamamı hizmete girdiğinde Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi olacağını belirten Koca, “İstanbulumuz, iki yakadaki şehir hastanelerimizle birlikte sağlık altyapısı bakımından da dünyanın en başta gelen şehri olacaktır” dedi.
Kadın doğum ve çocuk hastanelerinin yataklı servislerinin hizmete alındığını bildiren Koca, bu bölümlerin şimdilik pandemi hastanesi olarak kullanılacağını söyledi. Bakan Koca, “Başakşehir Şehir Hastanemizin bütün yatakları, yoğun bakım altyapısına sahip olup gerektiğinde hepsi yoğun bakım olarak kullanılabilir” diye konuştu.

ERDOĞAN: AMBULANS BİLE YOKTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şunları söyledi:

“Başakşehir Şehir Hastanemizin hizmete giren bölümünün hayırlı olmasını diliyorum. Herkesi tebrik ediyorum. Malum burası yap-işlet-devret anlayışı ile yapıldı. Onun için Rönesans ve ortağına da teşekkür ediyorum. Temelini attığımız günden bu yana ‘Başaramayacaklar’ diyenler çıktı. Türk müteahhit ve yabancı ortakla tamamladık. İkinci etabı ise Mayıs ayının 20’sinde açacağız

Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin çöktüğü dönemde elimizdekinin kıymetini iyi bilmeliyiz. Türkiye yatak ve doktor sayısında değilse bile yoğun bakım yatağı sayısında bu sürece oldukça avantajlı girmiştir.

Hükümete geldiğimizde milletimize Türkiye’yi eğitim, sağlık, emniyet, adalet üzerinde yükselteceğimizi söylemiştik. Ülkemizde genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalan neredeyse kimse yoktur. Eskiden dökülen, şifa değil dert kapısı olan hastanelerimizi binasından personeline kadar tamamen yeniledik. Artık tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği bu proje kapsamında 10 şehir hastanesini hizmete aldık. 8 şehir hastanemizin büyük bölümünü yıl sonuna kadar, kalanları da önümüzdeki yıl hizmete almayı planlıyoruz.

Salgın süreci Türkiye’nin sağlık altyapısının gücü yanı sıra sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verilmesinin önemini göstermiştir. Türkiye’de tamamen ücretsiz olan pek çok teşhis ve tedavide Batı ülkelerinde nasıl büyük meblağlarla mümkün olduğuna rastlıyoruz. Covid-19 hastalığının teşhisinde çok önemli olan bilgisayarlı tomografi cihazının mevcudu Avrupa’dan daha fazladır. Hükümete geldiğimizde bu ülkede doğru dürüst ambulans bile yoktu. Sağlık çalışanlarımızın sayısını 1 milyon 100 bine yaklaştırarak insan kaynağımızı tahkim ettik.

Türkiye sağlık hizmetlerinde destan yazmıştır. Ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırarak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirerek evlatlarımıza çok daha güçlü bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Ülkemizi bir üst lige çıkartmakta kararlıyız.”

ADANA’DA MÜHÜRLENEN HASTANEYE GÖNDERME

Erdoğan konuşmasnıda, CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi’nin korona virüsüne karşı ihtiyaç halinde kullanılmak üzere TÜYAP Fuar Alanı’nda hazırladığı ancak mühürlenen sahra hastanesine gönderme yaptı. Erdoğan, “Bu dönem içinde kararlı bir adım attık. Fakat bir kongre merkezine panellerle ayrılmış hastane yapacağız demedik. Yeşilköy Havalimanı’nın bir bölümüne 45 günde hastane inşa edeceğiz, dedik. Şu anda bu hastanemizin inşası devam ediyor. Yine Sancaktepe’de aynı oda sayısına sahip bir başka hastaneyi daha yapıyoruz” dedi.

Başakşehir Şehir Hastanesi yaklaşık 1 milyon metrekare kapalı inşaat alanı ve 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip. Şehir hastanesinde 469 yatak kapasiteli Genel Hastane, 327 yatak kapasiteli Kalp ve Damar Hastalıkları, 311 yatak kapasiteli Ortopedi ve Nöroloji, 521 yatak kapasiteli Çocuk, 359 yatak kapasiteli Kadın Doğum, 367 yatak kapasiteli Onkoloji, 128 yatak kapasiteli Psikiyatri ve 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunuyor. / DUVAR


Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2020, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER