Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: HES kodu uygulaması kaldırıldı

Sağlık Bakanı Koca, Covid-19'a ilişkin önemli bazı kısıtlamaların kaldırıldığını açıkladı. Salgının etkisini yitirdiğini kaydeden Koca, HES Kodu'nun kaldırılan uygulamalardan olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: HES kodu uygulaması kaldırıldı

Sağlık Bakanı Sağlık Fahrettin Koca, Covid-19 kısıtlamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Koca, Koronavirüsü Bilim Kurulu'nda alınan yeni kararları açıkladı.  

Bakan Koca, salgının şu anda Türkiye'yi en az etkilediği zamanlarda bulunulduğunu kaydetti ve vatandaşlara teşekkür etti. 

Koca şunları söyledi: "Salgın sürecinde gerekli tedbirlere erken başvurduk. Tüm dünyada en hızlı hareket ülkelerden biri olduk. Salgının vaka sayılarına baktığımızda en az etkilediği ülkeler arasındayız. Bu başarıda, Bilim insanlarımızın yanında teşekkür borçlu olduğumuz çok insan var. En büyük teşekkürü ise aziz milletimiz hak ediyor. Kurallara uymada büyük kararlılık gösteren aziz milletime teşekkür ederim. Birlikte eşsiz bir mücadele verdik.

'KORONA VİRÜSÜ İLE MÜCADELE BUNDAN SONRA AŞI İLE VERİLECEK'

Tedbirlere bizden çok geç başvuran ülkeler kısıtlamadan büyük oranda vazgeçmiş durumda. Ülkemizde de bazı kısıtlamalar kalkmıştı. Karantina, izolasyon gibi bir çok uygulama da değişikliğe gittik. Gelinen noktada hepimizin bilmesi gereken korona ile mücadelenin bundan sonra aşı ile verileceğidir. İlacın 65 yaş üzerindeki vatandaşlarla bağışıklığı düşük kişilere dağıtımına başlamıştık. Bir bakıma salgın esaretinden gerçek hayata geçmekte. Birazdan sizinle paylaşacağım kararlar mutlak bir mutabakatla alınmış kararlar değil. Bilim insanlarımızdan bekleme kararı olanlar da var. Birçok bilim adamı ise aldığımız insiyatifi destekliyor."

Fahrettin Koca, Covid-19'un gündemde kalma özelliğini kaybettiğini de belirtti.   

'AÇIK HAVADA MASKE KULLANIMI ZORUNLULUĞU KALDIRILDI'

Salgınının somut etkisini yitirdiğini belirten Koca, açık havada maske kullanma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı.

Fahrettin Koca, "Kapalı ortamlarda ise havalandırma yeterli ise ve mesafe kuralına uyum gösteriliyorsa maske takmak artık şart değil. Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, gerektiğinde takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Büyüklerimiz ve kronik hastalığı olanlarla beraberken vazgeçilmez olmalı" ifadelerini kullandı.  

Sağlık Bakanı, HES kodu uygulamasının da kaldırıldığını açıkladı. Koca, "Hiçbir kurum ve kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak" dedi.  

Koca, okullardaki duruma ilişkin "Okullarda iki vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması uygulamasına gerek görülmemektedir. Pozitif çıkan öğrencinin izole edilmesi yeterli bulanacak ve eğitime devam edilecektir” diye konuştu. 

Fahrettin Koca, hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyeceğini de kaydetti.

'AİLE HEKİMLİKLERİNE TURKOVAC DAĞITILACAK'

Fahrettin Koca bir soru üzerine, "Mesafenin korunmadığı kapalı alanlarda, uçak, otobüs, tiyatro, sinema, sağlık kuruluşları ve okulların kapalı alanlarında maskeleri kullanmaya devam ediyoruz" diye konuştu. 

Koca, "TURKOVAC aşısını gelecek haftadan itibaren aile hekimleri dahil bütün sağlık kuruluşlarımızda başlatmak istiyoruz" dedi. 

Sağlık Bakanı Koca, 'müzik yasağı'na ilişkin bir soru üzerine, "Bilim Kurulu'nun bu alanda aldığı bir karar yoktur, onun da ben yakın dönemde kalkacağı kanaatindeyim" ifadelerini kullandı. 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.