Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 76 artarak 725'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü salgınına ilişkin son durumu ve alınan önlemleri açıkladı. Bakan Koca, son 24 saatte 76 kişinin daha virüs nedeniyle öldüğünü söyledi. Vakaların evde takibini, hareketliliğini, dışarı çıkıp çıkmadığını görmek üzere bir aplikasyon geliştirdiklerini söyleyen Koca, "Hastalığa karşı elimizde mevcut olan güç izolasyon kuralıdır. Hastalarımızın kendini izole etme koşulundan taviz vermemiz mümkün değildir" dedi. Koca, sağlık çalışanlarıyla ilgili yeni bir atama süreci başlattıklarını da belirterek, "Önümüzdeki birkaç gün içerisinde sonuçlanmış olacak" diye konuştu.

Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 76 artarak 725'e yükseldi

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, virüsle mücadelede son durumu görüşmek için ikinci kez video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Fahrettin Koca, “Bugün 76 vatandaşımızı daha kaybettik. 256 vatandaşımız ise şifa buldu” dedi. Koca paylaşımında, “Şifa bulan hastalarımızın sayısı artıyor. Test sayısı ve pozitif vakalara bağlı taramalar arttıkça tanı sayısında da artış oluyor. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım” diye konuştu. Sağlık Bakanı’nın açıkladığı son 24 saatteki vefat sayısının ardından salgın nedeniyle ülke çapında ölenlerin sayısı 725’e yükseldi. Vaka sayısı ise 34.109 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle: 

-Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak bu noktalarda yoğunluk fazla.

-Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmadığı dönemde örneği olmayan yapılanmaya gittik bunu ilk sonucu Bilim Kurulu’nun oluşturulmasıdır. Mücadelenin kapsamı genişlemiş durumda toplum olarak hastalığa karşı daha iyi organize olmak için ihtiyaçlar ortaya çıktı. Toplum Bilimleri Kurulu adını verdiğimiz yeni bir kurum oluşturduk. Bu uygulama salgınla mücadelede bir ilktir. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak olan Toplum Bilim Kurulu’nun hayırlı olmasını diliyorum.

-Bilgiler süreç içerisinde değişime uğramaktadır. Bugün risk grubu tanımının kapsamı genişlemiştir 60 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan herkes dahil edilmiştir. Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır. Asla belirti göstermeyen taşıyıcıların varlığı unutulmamalıdır. İzolasyon bugün için geçerli hayat tarzıdır. Test kapasitemiz artırdık. Günlük test sayısının 30 bine ulaşmasını planlıyoruz. Tespit ettiğimiz her vakanın temas zincirini tarıyoruz. Hastalığı seyrinde akciğer tutulumu solunum yetmezliği en dikkat çeken tablolardandır. Bu hastalarımıza olabildiğince erken tedavi uyguluyoruz. Son günlerde hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağladık. İlaç tedavisine erken başlamamızın bunda etkili olduğunu düşünüyoruz. İlacı erkenden temin ettik ve hastalarımıza ücretsiz olarak ulaştırmayı başardık.

– Bütün tedbirlerimize rağmen virüs bulaşmaya devam ediyor, bunu kontrol altına almak zorundayız.

– Hastalığa karşı elimizde mevcut olan güç izolasyon kuralıdır. Hastalarımızın kendini izole etme koşulundan taviz vermemiz mümkün değildir.

– Vakaların izole olmalarını, evde takibini, hareketliliğini, dışarı çıkıp çıkmadığını görmek üzere bir aplikasyon geliştirildi.

– İş yerlerinde toplu alanlarda ve iş yeri ortamında maske zorunlu. Bununla ilgili yer yer denetimler yapılacak.

– Cinsiyet dağılımını gösteren tabloda da tüm dünyada olduğu gibi bizde de erkeklerde virüs daha çok görülüyor.

-Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Ankara Üniversitesi’nden Aykut Özkul virüsü izole etmeyi başardılar.

-Vakaların izole olduklarını görmek üzere bir çalışma yapıldı. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde devreye girmiş olacak. Bir uygulama geliştirildi hatalar bunu indirmek zorunda.

-Süreci takip ederken olumlu gözlemlerimiz var. Bunların istikrar ve trend kazanmasını bekliyoruz.

– Açılacak olan iki hastaneyi Cumhurbaşkanımız açıkladı. İki tane bin yataklı hastane şeklinde planlandı. Bu hastaneler biri Atatürk Havalimanı diğeri Sancaktepe’de. Şehir hastanesini planladığımız bir bölgemiz Sancaktepe. Bu iki hastaneyi prefabrik pandemi sonrası devre dışı kalacak olarak şekilde düşünmedik. Tek katlı içinde ameliyathaneleri de olan hastane olarak planladık. Kalıcı daha sonraki dönemde de benzer veyahut farklı amaçlarda kullanılacak hastaneler olacak. Burada sonuçlar gidişat tahmin edilenin ötesinde olduğu için şu dönemde erken bir yaklaşım içinde değiliz.

– Bu dönemde biz yeni bir atama sürecini başlattık. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde sonuçlanmış olacak.

– Şu an bütün Türkiye’de yoğun bakımlardaki doluluk oranımız yüzde 62-63’ü geçmedi.

– Yoğun bakımla ilgili hiçbir hastane ücret alamazlar. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa yapılması gerekeni yapmış oluruz.

– Ben rakamları şeffaf bir şekilde veriyorum. Yani Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine ve ABD başta olmak üzere nasıl yükselişte olduğunu görüyorsunuz. Bizdeki ölüm oranlarında düşme yaşandığını görüyoruz. Bunların ötesinde bahsettiğimiz şekilde hastaneye sadece pozitif değil şüpheli vakalar olduğunu söylüyorum ve artış hızı çok düştü.

– Türkiye’nin Avrupa ve ABD olmak üzere vatandaşına sağlık sistemiyle bu kadar destek verenin çok olmadığını söylemek istiyorum. Biz bu ilacı daha bizde vaka görülmeden 10 gün önce 1 milyon kutuyu depoladık. Birçok ülke şu an bu ilacı kullanmak için çaba içerisinde.

– Maskeyi takarak güvende olduğumuzu hissedip lütfen dışarı çıkmayalım. Maske zorunlu dışarı çıkma söz konusuysa olmalı. Sosyal mesafeye uymalıyız.

– Eczanelerde maske satışı asla söz konusu olmayacak. Bedava vermek istiyorlarsa verebilirler. Parayla maske satılmayacak.

– Sağlık sorunu olan herhangi bir Bilim Kurulu üyemiz yok. Testi pozitif çıkan üyemizin de sağlık sorunu olmadığını söyleyebilirim.

Sağlık bakanlığı tarafından paylaşılan haritalarda Türkiye genel, İstanbul, Ankara ve İzmir’de salgının durumu şöyle gösterildi:


DUVAR

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER